Serdecznie zapraszamy w sobotę i niedzielę 12-13 kwietnia 2025 r., już od godziny 10.00 na Włocławski Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się na ulicy 3 Maja. Jarmarkowi będzie towarzyszył Festiwal Smaków Foodtrucków. Natomiast od godziny 12.00 wystartują animacje, pokazy i koncerty na Placu Wolności.
Podczas jarmarku na ul. 3 Maja nie zabraknie twórców ludowych i rękodzielników. Będzie można nabyć: regionalne wędliny, sery, pieczywo, miody, wyroby drewniane, wielkanocne ozdoby, pisanki, koszyczki, palemki. Z pewnością nie zabraknie też świątecznych smakołyków. W godz. 12:00-16:00 dla najmłodszych przygotowano animacje i warsztaty. W sobotę na scenie na Placu Wolności wystąpią zespoły: godz. 13:00 Ferajna Bydgoska, godz. 15:30 Orkiestra Taneczna Bonanza.
W niedzielę o godz. 12:00 zapraszamy na występ zespołu wokalnego Cantare i podsumowanie konkursu na „Palmę Wielkanocną”, a o godz. 14:30 na koncert Kapeli z Szaconkiem. Jarmarkowi towarzyszyć będzie Festiwal Smaków Food Trucków. To wydarzenie promujące street food i jedzenie w duchu "slow". Na food trucki zapraszamy na ul. 3 Maja w sobotę w godz. 10:00 – 20:00 oraz w niedzielę w godz. 10:00 – 18:00.
Informacja i plakat wydarzenia:
https://www.wloclawek.eu/wydarzenie-1228-wloclawski_jarmark_wielkanocny-szczegoly-11623.html
Wolontariusz to osoba, która regularnie, długofalowo pomaga w schronisku w ramach umowy, po spełnieniu określonych warunków i odbyciu szkolenia.
Organizatorzy zachęcają, a jednocześnie proszą: „Zanim zgłosisz się do wolontariatu, przemyśl, czy jesteś w stanie pomagać regularnie. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc, ale staramy się zapewnić zwierzętom kompleksową, codzienną opiekę. Pamiętaj, że jeśli się zgłosisz, zarówno zwierzęta, jak i inni wolontariusze i opiekunowie będą liczyć na Twoją obecność i zaangażowanie”.
Kandydat na wolontariusz powinien mieć ukończonych 16 lat (za pisemną zgodą rodzica) i być gotowy do pomagania w schronisku co najmniej przez 4 godziny miesięcznie. Wolontariusz może wybrać, czy chce pomagać kotom czy psom.
O działalności wolontariatu w schronisku można przeczytać na: https://www.schronisko.wloclawek.eu/
Następnie należy wypełnić kwestionariusz kandydata na wolontariusza i przesłać na adres: adopcje@schronisko.wloclawek.eu. Nabór trwa do 18-04-2025 roku do godziny 14.00.
Wiosną 2025 roku w rejonie Włocławka i okolic nastąpi wzmożony ruch żołnierzy w pełnym oporządzeniu z bronią długą służbową. Ma to związek z realizacją szkoleń programowych żołnierzy WOT przez 84. batalion lekkiej piechoty we Włocławku. Będą to szkolenia podstawowe i wyrównawcze nowo wcielonych żołnierzy.
W kwietniu 2025 szkolenia odbędą się: 5-6 kwietnia, 12-13 kwietnia, 26-27 kwietnia.
W maju 2025 szkolenia odbędą się: 10-11 maja, 17-18 maja, 24-25 maja.
W czerwcu 2025 szkolenia odbędą się: 7-8 czerwca, 14-15 czerwca, 21-22 czerwca.
Szkolenia będą też prowadzone w okresie od dnia 30 maja do 14 czerwca 2025 r.
W wyżej wymienionych terminach, możliwy jest wzmożony ruch żołnierzy w pełnym oporządzeniu z bronią długą służbową. W trakcie szkoleń, żołnierze będą się przemieszczali w szczególności ulicą Leśną oraz w rejonie strzelnicy PZŁ Włocławek Ostrowy.
Akcja odbędzie się w sobotę 12 kwietnia 2025 r., pod hasłem: „Bezpieczeństwo i ekologia”. Właściciele aut będą mogli liczyć m.in. na sprawdzenie skuteczności i równomierności działania układu hamulcowego pojazdu, stanu zawieszenia i układu kierowniczego pojazdu, skuteczności działania amortyzatorów, działania wymaganego oświetlenia pojazdu. Będzie też sprawdzane oddziaływanie pojazdu na środowisko naturalne (analiza spalin lub zadymienie pojazdu).
Usługi będą świadczone w godzinach od 8.00 do 14.00 w stacjach kontroli pojazdów działających przy:
Warsztatach Szkolnych Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki, ul. Żytnia 10,
Przedsiębiorstwie Wielobranżowym "EURO - TRANSCHEM" Sp. z o.o., ul. Inowrocławska 12,
AUTO – HANDEL Jacek Turbiak, ul. Spokojna 7a i 7b,
AUTO SERWIS RADEK Sp. z o.o. , Al. Kazimierza Wielkiego 6 B,
Zakład Obsługi Holdingu „ZOH” Sp. z o.o., ul. Toruńska 156,
Kujawsko – Pomorski Transport Samochodowy S.A., ul. Wieniecka 39
MARKON s.c. Konrad Witowski, Marian Zych, ul. Zielna 41 C
W wyżej wymienionych stacjach mogą być badane wszystkie pojazdy zarówno osobowe jak i ciężarowe (o DMC powyżej 3,5 t ).
Natomiast samochody osobowe i ciężarowe o DMC do 3,5 t zbadają:
Polski Związek Motorowy, ul. Łęgska 49,
AUTO COMPLEX Konrad Witowski w spadku ul. Węglowa 9,
„DYLEWSKI” Mariusz Dylewski, ul. Miła 1/3,
AUTO TECHNIKA ADAM Sp. z o.o. Al. Kazimierza Wielkiego 6 B.
JU-KO-POL Jóźwiak i wspólnicy s.j. ul. Ziębia 5a.
AUTO STYL Sp. z o.o. ul. Toruńska 85
UWAGA: Świadczone usługi nie będą traktowane jako obowiązkowe badanie techniczne pojazdu i nie będą potwierdzane w dowodzie rejestracyjnym. Pojazdy będą przyjmowane do badań w ramach prowadzonej w miarę wolnych miejsc na Stacji Kontroli Pojazdów.
Zostało ogłoszone postępowanie na wykonanie usługi polegającej na opryskach naziemnych metodą zamgławiania, przeciwko meszkom i komarom na terenach Miasta Włocławek. Opryskom będzie poddawana powierzchnia 400 ha, na podstawie zleconego przez
Miasto monitoringu populacji meszek i komarów.
Zwalczanie obejmuje postać dorosłą meszek i komarów. Zabiegi wykonywane będą pomiędzy godziną 19.00 a 6.00 rano, w sposób zapewniający bezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt oraz środowiska. Terminy oraz ilość oprysków ustalane będą na podstawie badań monitoringu.
Szczegóły tego postępowania:
https://umwloclawek.logintrade.net/zapytania_email,194817,6f10d5ff8a75741058d8a5c3cbc8afbb.html
Obecnie jest ich osiem, na każdym osiedlu Włocławka: Śródmieściu, Południu, Kazimierza Wielkiego, Zazamczu, Zawiślu i w Michelinie.
Pilotażowy program selektywnego zbierania drobnych elektroodpadów w miejscach publicznych Włocławka, został wdrożony przez spółkę „Saniko” w 2023 roku. Stacje dostępne na osiedlach przystosowane są do zbiórki drobnych elektroodpadów takich jak: baterie, żarówki, sprzęt komputerowy (tonery), ładowarki, telefony. Pojemniki posiadają 7 wkładów o pojemności 30 l z wrzutem dopasowanym kształtem i oznaczonym piktogramem.
Warto korzystać, to bardzo wygodna forma pozbywania się kłopotliwych odpadów. Wykaz stacji jest zamieszczony na stronie: https://saniko.com.pl/stacje-na-drobne-elektroodpady/
Wiosną 2025 roku w rejonie Włocławka i okolic nastąpi wzmożony ruch żołnierzy w pełnym oporządzeniu z bronią długą służbową. Ma to związek z realizacją szkoleń programowych żołnierzy WOT przez 84. batalion lekkiej piechoty we Włocławku. Będą to szkolenia podstawowe i wyrównawcze nowo wcielonych żołnierzy.
W kwietniu 2025 szkolenia odbędą się: 5-6 kwietnia, 12-13 kwietnia, 26-27 kwietnia.
W maju 2025 szkolenia odbędą się: 10-11 maja, 17-18 maja, 24-25 maja.
W czerwcu 2025 szkolenia odbędą się: 7-8 czerwca, 14-15 czerwca, 21-22 czerwca.
Szkolenia będą też prowadzone w okresie od dnia 30 maja do 14 czerwca 2025 r.
W wyżej wymienionych terminach, możliwy jest wzmożony ruch żołnierzy w pełnym oporządzeniu z bronią długą służbową. W trakcie szkoleń, żołnierze będą się przemieszczali w szczególności ulicą Leśną oraz w rejonie strzelnicy PZŁ Włocławek Ostrowy.
Miejski Zarząd Dróg i Zieleni we Włocławku informuje, że w najbliższą sobotę 29 marca 2025 r. w godzinach 6:30 – 11.00, droga na włocławskiej zaporze będzie zamknięta. Kierowcy nie przejadą odcinkiem od ulicy Dobrzyńskiej do ronda ks. Popiełuszki. Tego dnia będą prowadzone pomiary techniczne ugięć przęseł mostu. To rutynowe badania przeprowadzane cyklicznie co trzy miesiące.
Akcja będzie prowadzona w porozumieniu z Komendą Miejską Policji we Włocławku, która będzie kierować samochody na objazd poprzez Most stalowy. Prosimy kierowców o wyrozumiałość i zachowanie ostrożności.
We wtorki 1, 15 i 29 kwietnia 2025 r. Kawiarnia Obywatelska "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 18 zaprasza na dyżur pracowników Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku.
Dyżury odbędą się w godz. 14:00-15:00, polecamy.
25 marca 2025 r. o godz. 9.00 w sali nr 4 Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 odbędzie się XVI Sesja Rady Miasta.
Radni przyjmą uchwały w sprawie: - przyjęcia Programu wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej w Gminie Miasto Włocławek na lata 2025-2027; - programu pn. "Wolontariat szansą na oddłużenie na lata 2025-2030"; - podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznanych Gminie Miasto Włocławek na realizację w 2025 roku zadań na rzecz osób niepełnosprawnych; - ustalenia terminu Dni Włocławka w 2025 roku; - wyrażenia zgody na utworzenie oddziału o profilu mundurowym w IV Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku wchodzącym w skład Zespołu Szkół nr 4 im. K.K. Baczyńskiego we Włocławku, ul. Kaliska 108.
Przedmiotem obrad sesji będzie również uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród Prezydenta Miasta Włocławek za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz uchwała w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych z wyjątkiem szkół specjalnych, oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Włocławek.
Przedstawione zostanie również sprawozdanie z działalności Rady Miasta Włocławek IX kadencji za 2024 rok i sprawozdanie z działalności komisji stałych Rady Miasta Włocławek za 2024 rok.
Szczegółowy porządek obrad sesji dostępny jest pod adresem: https://wloclawek.esesja.pl/posiedzenie/a0316823-eb1b-4
Od 20 marca do 27 marca 2025 r., za pośrednictwem naszej platformy konsultacyjnej prosimy mieszkańców Włocławka, aby wypowiedzieli się na temat planowanej przebudowy budynku przy ul. Wienieckiej 42. Będzie tu działała filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach przedsięwzięcia. ”Integracja z 3-ką” oraz placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.
W nowopowstałej filii bibliotecznej, łączącej w sobie także zadania centrum integracji międzypokoleniowej, znajdą się: wypożyczalnia, sala wystawowa, sala warsztatowa-widowiskowa, mediateka. Filia będzie miejscem organizacji spotkań autorskich, warsztatów literackich, twórczych, animacji dla dzieci, emisji filmowych z wykorzystaniem parasola licencyjnego, a także wszelkich działań służących integracji międzypokoleniowej.
W ramach nowoprojektowanej przestrzeni uwzględniono pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży z przestrzenią do prowadzenia zajęć ogólnorozwojowych sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w kulturze i w życiu społecznym podopiecznych placówki.
W ramach konsultacji, pytamy m.in. o to jakiego rodzaju działalność pozastatutową widzieliby nasi mieszkańcy w nowo tworzonych instytucjach (komercyjny punkt gastronomiczny, punkt informacji turystycznej, punkt sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, bankomat), jakiego rodzaju wyposażenie na zewnątrz zwiększy komfort użytkowników biblioteki (czy jest to np. atrakcyjna zieleń, ławki, stojaki rowerowe), dajemy też propozycje wizualizacji do wyboru.
Konsultacje w sprawie ”Integracji z 3-ką” odbywają się pod adresem: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/konsultacje/0195ada8-e3c1-4ae2-a3c8-f1c884c5a40a
Od 20 marca do 27 marca 2025 r., za pośrednictwem naszej platformy konsultacyjnej prosimy mieszkańców Włocławka, aby wypowiedzieli się na temat planowanej przebudowy dawnej stołówki przy Domu Dziecka (ul. Żytnia). Będzie tu działała filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach przedsięwzięcia ”Integracja z 6-ką”, a także placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.
W nowopowstałej filii bibliotecznej, łączącej w sobie także zadania centrum integracji międzypokoleniowej, znajdą się: wypożyczalnia, sala wystawowa, sala warsztatowa-widowiskowa, mediateka. Filia będzie miejscem organizacji spotkań autorskich, warsztatów literackich, twórczych, animacji dla dzieci, emisji filmowych z wykorzystaniem parasola licencyjnego, a także wszelkich działań służących integracji międzypokoleniowej.
W ramach nowoprojektowanej przestrzeni uwzględniono pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży z przestrzenią do prowadzenia zajęć ogólnorozwojowych sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w kulturze i w życiu społecznym podopiecznych placówki.
W ramach konsultacji, pytamy m.in. o to jakiego rodzaju działalność pozastatutową widzieliby nasi mieszkańcy w nowo tworzonych instytucjach (komercyjny punkt gastronomiczny, punkt informacji turystycznej, punkt sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, bankomat), jakiego rodzaju wyposażenie na zewnątrz zwiększy komfort użytkowników biblioteki (czy jest to np. atrakcyjna zieleń, ławki, stojaki rowerowe), można się też zapoznać z koncepcją adaptacji budynku.
Konsultacje w sprawie ”Integracji z 6-ką” odbywają się pod adresem: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/konsultacje/0195add6-bb56-4a4e-8c03-a6266064dc60
Internetowi oszuści ponownie podszywają się pod ZUS, wysyłając fałszywe maile, w których żądają podania danych wrażliwych. ZUS ostrzega, aby w żadnym przypadku nie odpowiadać na te maile ani nie otwierać załączników pochodzących od oszustów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod ZUS. Oszuści wysyłają maile z nazwą „zus-pl”, co może wprowadzać wielu klientów w błąd. W treści wiadomości znajduje się jednak adres „kontakt@dentalstudio.krakow.pl”. W mailu oszuści proszą o aktualizację danych z powodu problemów z przetworzeniem płatności. Po kliknięciu w podany link otwiera się strona logowania do ezus, której adres to „prowebdigital.com.ng”. Po zalogowaniu otwiera się okno do wpisania danych karty kredytowej - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
ZUS ostrzega, aby w żadnym wypadku nie odpowiadać na maile ani nie otwierać załączników pochodzących od oszustów. Tego rodzaju korespondencja ma na celu najczęściej zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do wrażliwych danych przechowywanych w jego pamięci.
Zakład nigdy nie prosi swoich klientów o podanie danych wrażliwych drogą mailową ani nie wysyła informacji o błędnym logowaniu do PUE/eZUS, które zachęcają do otwierania plików lub linków.
ZUS kontaktuje się drogą elektroniczną wyłącznie z klientami, którzy posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych i wybrali tę formę komunikacji. Mail w takim przypadku zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.
W sytuacji, w której klient ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Kontaktu Klientów pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.
Spędźmy razem Majówkę we Włocławku! Zapraszamy na Piknik 3 Maja 😎
W tym roku będziemy świętować 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w miejscu, które przypomina o tej ważnej dacie 😃
Zapraszamy Was 3 Maja na ulicę 3 Maja na Piknik 3 Maja! 😍
Co na Was czeka? Zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji! Będą:
✅ Inscenizacje historyczne
✅ Foodtrucki
✅ Kuchnia polowa
✅ Wesołe miasteczko
Oficjalne obchody 234. rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja odbędą się o godz. 11.45 na placu przed bazyliką katedralną. Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki wygłosi okolicznościowe przemówienie, a Teatr Impresaryjny przedstawi mini inscenizację przygotowaną specjalnie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. O godz. 12.00 w katedrze rozpocznie się msza święta za Ojczyznę 😄
Piknik 3 Maja odbędzie się w sobotę, 3 maja 2025 roku, od godziny 10.00 do godz. 18.00. Czekają nas inscenizacje historyczne, foodtrucki, kuchnia polowa, wesołe miasteczko. Na odcinku od Cyganki do Tumskiej odbędzie się BioJarmark. Swoje stoiska rozstawią przedsiębiorcy z ulicy 3 Maja, a także organizacje pozarządowe 💪
Na Placu Wolności w godz.13.00 – 18.00 odbędą się animacje dla dzieci i pokazy służb 😁
Jednak to nie wszystko! Od godziny 17:00 na scenie na Starym Rynku rozpoczną się koncerty! 😍
Zagrają:
➡ O 17:00 - Kobranocka
➡ ok. 19:00 - Enej
➡ ok. 21:00 - Dawid Kwiatkowski
To będzie świetna majówka! Koniecznie zaplanujcie sobie ją we Włocławku, bo to #miastodobregoklimatu 😍
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku zachęca do włączenia się w akcję organizowaną przez I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej: „125 kredek na 125-lecie LZK”, na rzecz Oddziału Dziecięcego Obserwacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Celem akcji jest zbiórka kredek, flamastrów, bloków, kolorowanek oraz innych artykułów piśmienniczych, dzięki którym pobyt w szpitalu dla najmłodszych będzie choć trochę bardziej kolorowy.
Akcja trwa od 17 marca do 6 czerwca 2025 r. Artykuły piśmiennicze można zostawiać w Strefie Dziecka, mieszczącej się przy ul. Warszawskiej 11/13 oraz w sali nr 213 LZK przy ul. Mickiewicza 6.
Akcja „125 kredek na 125-lecie LZK” organizowana jest przez społeczność szkolną pod opieką nauczycieli oraz z pomocą grupy projektowej KoloLove.
Włocławek od lat jest obecny w akcji, której nadrzędnym celem jest troska o naszą planetę poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju, szacunku dla przyrody i oszczędne gospodarowanie jej zasobami. W 2025 roku finał Godziny dla Ziemi WWF odbędzie się w przedostatnią sobotę marca, tj. 22.03.2025, o godz. 20:30.
We Włocławku zgaśnie most stalowy na Wiśle.
W gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Warszawskiej zapraszamy do Mediateki – miejsca pełnego multimedialnych atrakcji.
Do dyspozycji są: audiobooki, filmy, płyty CD z muzyką, biografie muzyczne w tradycyjnej formie. Dla fanów gier: Playstation 5 z najnowszymi tytułami, w tym symulatorem F1 i lotu bojowego oraz bieżnia VR, która przenosi w świat wirtualnej rzeczywistości. Polecamy.
Konsultacje społeczne projektu II aktualizacji Strategii Terytorialnej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włocławka w ramach realizacji Polityki Terytorialnej Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2021-2027
Stowarzyszenie WŁOF – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włocławka zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu II aktualizacji Strategii Terytorialnej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włocławka.
Konsultacje społeczne prowadzone będą w dniach od 17 marca do 7 kwietnia 2025 r. do godz. 15:00
Zainteresowani mogą zapoznać się z projektem dokumentu:
Uwagi i opinie do projektu II aktualizacji Strategii można składać w następujący sposób:
pisemnie:
elektronicznie:
ustnie:
Konsultacje społeczne odnoszą się tylko i wyłącznie do zakresu zmienianego, a nie do ustaleń wcześniej podjętych, nieobjętych zmianą. Zakres zaktualizowanych treści został zawarty w wykazie zmian.
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag, wniosków i opinii jest Zarząd Stowarzyszenia WŁOF – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włocławka.
Uwagi złożone po upływie terminu konsultacji nie będą rozpatrywane.
Uwagi bez wymaganych informacji o Zgłaszającym nie będą rozpatrywane.
Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji zawierające w szczególności ustosunkowanie się do zgłoszonych uwag wraz z uzasadnieniem, zostanie zamieszczone na stronie internetowej Stowarzyszenia WŁOF: https://wlof.wloclawek.eu/; https://wlof.wloclawek.eu/strona-3371-sprawozdanie_z_przebiegu_konsultacji.html oraz na oficjalnych stronach internetowych jednostek samorządu terytorialnego MOF Włocławka nie później niż do 30 dni po zakończeniu konsultacji.
LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.
Badanie adresowane jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat:
Wyłączone z programu są panie objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”. Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia.
Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie dostępna we Włocławku 11 kwietnia 2025 r. w godzinach od 8.30 do 14.30 przy markecie Kaufland, ul. Kilińskiego 5
Rejestracja pod nr tel. 22 880 90 80 (*3), 58 666 24 44 lub przez formularz elektroniczny: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/diagnostyka/formularz-nfz-mammografia
Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku zaprasza od piątku 21 marca 2025 r. na korty tenisowe w Parku na Słodowie.
Z kortów, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, będzie można korzystać bezpłatnie w godz. 8.00- 21.00 przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli.
Do 31 marca 2025 r. trwa nabór na najem lokalu dla absolwenta przy ul. 3 Maja 18.
Przypomnijmy: 20 stycznia 2025 r. Rada Miasta Włocławek przyjęła uchwałę zmieniającą w sprawie określenia terminu naboru i miejsca składania oraz trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali mieszkalnych dla uzdolnionych absolwentów szkół technicznych, oraz uzdolnionych absolwentów kierunków technicznych uczelni wyższych w budynku zrewitalizowanym przy ulicy 3 Maja 18.
Uzasadnienie Uchwały mówi, że w związku z rozdysponowaniem 4 z 5 mieszkań, został ogłoszony nabór na najem ostatniego dostępnego lokalu. Nabór będzie prowadzony od 3 do 31 marca 2025 r.
Aby młody specjalista był uprawniony do skorzystania z tej formy wsparcia, musi spełnić kilka warunków:
Wnioski należy składać w Urzędzie Miasta przy Zielonym Rynku 11/13, w Biurze Obsługi Mieszkańców, na stanowisku Wydziału Gospodarowania Mieniem Komunalnym.
Pełna informacja na ten temat, w tym prezentacja lokalu: https://rewitalizacja.wloclawek.eu/aktualnosc-7256-masz_tytul_technika_inzyniera_lub.html
Nie tylko z okazji Dnia Kobiet, ale przez cały rok samorząd Włocławka chce zachęcać panie do wykonywania badań profilaktycznych, które pozwolą wykryć chorobę we wczesnym stadium, a także umożliwić bezpłatne wykonanie badań diagnostycznych i uzyskanie porady specjalistów.
W ramach kampanii prozdrowotnej ZDROWOMANIA mieszkanki Włocławka w wieku od 18 lat będą mogły otrzymać voucher uprawniający do skorzystania z bezpłatnych świadczeń w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej w terminie do 3 miesięcy (od 30 marca do 27 czerwca).
W ramach kampanii przygotowaliśmy ofertę świadczeń zdrowotnych: 150 porad ginekologicznych z badaniem cytologicznym i instruktażem samobadania piersi, 200 porad dietetycznych z indywidualnymi zaleceniami, 165 badań analitycznych tarczycy, 150 porad diabetologicznych z badaniami laboratoryjnymi.
Od 24 marca 2025 r. zgłoszenia przyjmowane będą w Urzędzie Miasta - w Referacie Zdrowia i Polityki Społecznej, telefonicznie pod nr 54 414 49 29 w godz. 8.oo-14.oo. Zapisy będą prowadzone do wyczerpania limitu miejsc.
Z danych statystycznych za 2022 rok wynika, że najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w naszym mieście są choroby układu krążenia (39,4/10 tys.) oraz nowotwory (28,0/10 tys.). Istotnym problemem zdrowotnym są ponadto m.in. choroby układu mięśniowo-kostnego (1 903/10 tys. osób objętych opieką czynną POZ), cukrzyca (669/10 tys. osób objętych opieką czynną POZ) i choroby tarczycy (552/10 tys. osób objętych opieką czynną POZ).
Do najczęstszych nowotworów dotykających kobiety należą: rak piersi, rak tchawicy i płuca, rak jelita grubego. Kobiety, statystycznie częściej niż mężczyźni chorują między innymi na: choroby tarczycy, jak niedoczynność, Hashimoto; osteoporozę – zwłaszcza po menopauzie; żylaki; schorzenia układu rozrodczego; choroby reumatyczne, w tym toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów; choroby układu trawienia; cukrzycę typu 2.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Włocławku zawiadamia mieszkańców :Osiedla Michelin , że w dniu 09.03.2025r. w godzinach od 17:00 do dnia 10.03.2025r. do godziny 14:00 w związku z awarią na sieci wodociągowej nie będzie wody lub będą występować spadki ciśnienia w tym rejonie. Informujemy, że po uruchomieniu sieci wodociągowej mogą wystąpić przebarwienia wody i spadki ciśnienia. Utrudnienia mogą utrzymywać się do kilku godzin. Prosimy o nieużywanie w tym czasie sprzętu AGD, który wymaga zasilania w wodę. Za powstałe utrudnienia przepraszamy odbiorców usług.
Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków potrwa do 28 marca 2025 r.
Program adresowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz uczniów wszystkich klas liceów ogólnokształcących, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia i liceów sztuk plastycznych, którzy uzyskali szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024. Budżet programu wynosi 600 tys. złotych.
Pełna informacja na ten temat: https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/stypendia-dla-prymusow-nabor-rusza-8-marca/
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we Włocławku organizuje II edycję warsztatów wzmacniających poczucie własnej wartości, skierowanych tym razem dla uczennic klas I, II i III szkół ponadpodstawowych.
Warsztaty odbędą się w dniu 11 marca 2025 r. w godzinach 16.00-18.00 w siedzibie poradni przy ul. Wojska Polskiego 27 we Włocławku.
W czasie spotkania przeprowadzonego w miłej i przyjaznej atmosferze uczestniczki będą miały możliwość przyjrzenia się obrazowi kobiet kreowanego w mediach społecznościowych, jego wpływowi na samoocenę, a także przyjrzeć się swoim potrzebom oraz poznać sposoby wzmacniania adekwatnego poczucia własnej wartości.
Zgłoszeń należy dokonywać pod nr telefonu (54) 232 59 18. Warsztaty poprowadzi psycholog poradni – Pani Natalia Lewandowska.
Serdecznie zapraszamy!
Liczba miejsc ograniczona.
Informacja opublikowana jest pod adresem: https://ppp.wloclawek.eu/2025/02/13/szkolenie-miedzy-nami-dziewczynami/#more-2901 .
Tegoroczny Jarmark Wielkanocny odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia 2025 r. na ul. 3 Maja (sobota godz. 10.00-18.00, niedziela godz. 10.00-17.00).
Przedświąteczne jarmarki to już we Włocławku tradycja. Będzie można kupić m.in.: tradycyjne wędliny, sery, pieczywo, miody, rękodzieło, wyroby drewniane, wielkanocne ozdoby, pisanki, wianki, koszyczki, palemki. Nie zabraknie też świątecznych słodkości.
Jarmarkowi towarzyszyć będą m.in.: występy zespołów „Kapela z Szaconkiem”, „Ferajna Bydgoska”, Orkiestra Taneczna Bonanza, odbędą się warsztaty i animacje dla dzieci oraz podsumowanie konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną. Dla miłośników mobilnej gastronomii, aby wspólnie celebrować smaki i doświadczenia związane z jedzeniem, odbędzie się „Zlot Food Trucków”.
Zapraszamy wystawców i rękodzielników do zgłaszania swojego uczestnictwa w tegorocznym Jarmarku. Kartę zgłoszeniową wraz z regulaminem można pobrać ze strony: https://www.wloclawek.eu/strona-3531-dokumenty_do_pobrania.html .
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku poszukuje osób, które mogą posiadać informacje, dokumenty, fotografie, pamiątki związane w jakikolwiek sposób z osobą Zdzisława Arentowicza oraz z jego działalnością we Włocławku i na Kujawach.
Jeśli posiadają Państwo wiedzę na temat rodziny Arentowiczów oraz życia kulturalnego i codziennego Włocławka w czasach Arentowicza (1890-1956), a która mogłaby przybliżyć ów klimat – zapraszamy, również chętnie o tym porozmawiamy.
Rozpoczynamy w Bibliotece projekt, którego kulminacją będzie wydanie publikacji poświęconej naszemu patronowi. Może ktoś z Państwa chciałby nas wspomóc i ww. sposób przyczynić się do realizacji naszego pomysłu?
Zgłoszenia przyjmowane są do końca maja br. na adres: wydawnictwo-ksiazek@biblioteka.wloclawek.pl lub telefonicznie: 54-231-55-50 wew. 24 (w dni robocze w godzinach 7:00-15:00).
Informacja opublikowana jest pod adresem: https://biblioteka.wloclawek.pl/poszukujemy-materialow-na-temat-naszego-patrona/
Do wtorku 4 marca 2025 r. do godz. 23:59, za pośrednictwem naszej platformy konsultacyjnej, mieszkańcy Włocławka mogą zadawać pytania na temat utworzenia przez Urząd Marszałkowski Centrum Integracji Cudzoziemców we Włocławku. Chcemy umożliwić
Państwu zadanie najbardziej nurtujących pytań w tej sprawie; przekażemy je Marszałkowi Województwa w celu udzielenia szczegółowej informacji.
Link do konsultacji: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/konsultacje/01951429-f124-435b-a6b0-811cd9c2c321 Pod tym adresem przedstawiamy kluczowe informacje wynikające z pisma marszałka Całbeckiego do Prezydenta Włocławka, jest również załączona pełna treść niniejszego pisma.
Miasto Włocławek nie jest organizatorem – inicjatywa ta wynika z działań Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz MSWiA.
Cel utworzenia CIC – wsparcie cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce poprzez doradztwo i pomoc w adaptacji.
Zakres działalności – centra pełnią wyłącznie funkcję doradczo-konsultacyjną, bez możliwości pobytu (ani dziennego, ani całodobowego).
Lokalizacja – planowane są trzy ośrodki w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, zgodnie ze strategią rozwoju województwa.
Źródło finansowania – projekt realizowany w ramach Funduszy Europejskich oraz Funduszu Azylu, Migracji i Integracji MSWiA.
Skala projektu – MSWiA planuje powstanie CIC w 49 miastach, które wcześniej były stolicami województw.
Koordynacja – nadzór nad legalnością pobytu cudzoziemców sprawować będą służby wojewody.
Zapraszamy do zadawania pytań za pomocą formularza dostępnego w ramach konsultacji z mieszkańcami.
Nie zbieramy Państwa danych, takich jak imię i nazwisko. Jednak, aby Państwa pytania zostały poprawnie zapisane – konieczna jest weryfikacja po kliknięciu w link, który otrzymają Państwo na pocztę e-mail.
Od piątku, 7 marca zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania mostu stalowego, Wyszyńskiego, Tumskiej i Placu Kopernika. W tym tygodniu zostanie wymalowane oznakowanie poziome.
Sygnalizacja zostanie tutaj wyłączona, a ruch będzie odbywał się w sposób okrężny. Zwróćcie na to uwagę i bądźcie ostrożni w tym miejscu. Przez miesiąc będziemy sprawdzać i testować, jak sprawuje się to rozwiązanie.
Jednym z plusów tego rozwiązania będzie możliwość wjazdu w ulicę Tumską prosto z mostu stalowego. To będzie duże udogodnienie dla osób, które jadą w tamtym kierunku. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, docelowo skrzyżowanie to zostanie przebudowane.
Przypominamy, że od marca 2025 r. na skrzyżowaniu Tumskiej, Placu Kopernika, Wyszyńskiego i mostu stalowego zostanie zamontowane rondo pinezkowe. Sygnalizacja zostanie tutaj wyłączona, a ruch będzie odbywał się w sposób okrężny. Zwróćcie na to uwagę i bądźcie ostrożni w tym miejscu. Przez miesiąc będziemy sprawdzać i testować, jak sprawuje się to rozwiązanie.
Jednym z plusów tego rozwiązania będzie możliwość wjazdu w ulicę Tumską prosto z mostu stalowego. To będzie duże udogodnienie dla osób, które jadą w tamtym kierunku. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, docelowo skrzyżowanie to zostanie przebudowane.
We wtorki 4 i 18 marca 2025 r. Kawiarnia Obywatelska "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 18 zaprasza na dyżur pracowników Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w godz. 14:00-15:00.
W piątek 28 lutego 2025 r. o godz. 12.00 przy Pomniku Sapera, ul. Żytnia odbędzie się uroczystość z okazji 80. rocznicy wbicia słupa granicznego w Czelinie nad Odrą przez saperów 6. batalionu pontonowo-mostowego.
80 lat temu polscy żołnierze, zanim jeszcze politycy ostatecznie określili granice powojennej Europy, wbili słup graniczny na Odrze. Jak co roku, na pamiątkę tego wydarzenia, odbędzie się uroczystość z udziałem przedstawicieli władz miasta, organizowana przez Stowarzyszenie Saperów Polskich we Włocławku.
W sobotę 1 marca 2025 r. o godz. 12.00 przy Pomniku Armii Krajowej w Parku Łokietka odbędzie się miejska uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem przedstawicieli władz miasta, pocztów sztandarowych służb i instytucji, mieszkańców Włocławka.
Odbędą się okolicznościowe wystąpienia, pod Pomnikiem AK zostaną złożone kwiaty. Częścią uroczystości będzie wystąpienie i modlitwa Proboszcza Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela, ks. Sławomira Świerada Pettke.
Od 3 do 10 marca 2025 r. rodzice będą mieli czas na potwierdzenie kontynuacji wychowania przedszkolnego (przyjmowanie od rodziców deklaracji o pozostawieniu dziecka w dotychczasowym przedszkolu).
Od 11 do 31 marca 2025 r. będą prowadzone zapisy do przedszkoli (składanie wniosków wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez dziecko określonych kryteriów).
Od 1 kwietnia do 7 kwietnia 2025 r. komisja rekrutacyjna będzie rozpatrywała wnioski o przyjęcie.
Ogłoszenie listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola nastąpi 23 kwietnia 2025 r.
Zarządzeniem Nr 13/2025 Prezydenta Włocławka z dnia 13 stycznia 2025 r. zostały ustalone terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2025/2026 do przedszkoli publicznych oraz oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Włocławek, pełna treść dokumentu: https://bip.um.wlocl.pl/12834/zarzadzenie-nr-132025-prezydenta-miasta-wloclawek-z-dnia-13-stycznia-2025-r-w-sprawie-ustalenia-terminow-przeprowadzania-postepowania-rekrutacyjnego-i-postepowania-uzupelniajacego-w-tym-terminow-skladania-dokumentow-na-rok-szkolny-20252026-do-przedszkoli-publicznych-oraz-oddzialow-przedszkolnych-w-publicznych-szkolach-podstawowych-dla-ktorych-organem-prowadzacym-jest-gmina-miasto-wloclawek.html
1 marca 2025 r. o godz. 14.00 w budynku Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Toruńskiej 148 nastąpi otwarcie restauracji RoboChef.
RoboChef to innowacyjna restauracja, która łączy nowoczesną technologię z tradycyjną kuchnią. Dania przygotowywane są przez inteligentne roboty kuchenne, które gwarantują precyzję, szybkość oraz niepowtarzalny smak potraw. Organizatorzy informują, że jest to pierwsza tego typu restauracja w Europie.
Podczas wydarzenia goście będą mieli okazję: zobaczyć na żywo działanie robochefów, spróbować wyjątkowego menu degustacyjnego, porozmawiać z założycielami RoboChef.
Deklaracja jest oświadczeniem składanym przez właściciela lub zarządcę budynku/lokalu i dotyczy wszystkich, zarówno obecnych, jak i nowych źródeł ciepła i źródeł spalania paliw o mocy nominalnej do 1 MW.
Deklarację można złożyć drogą elektroniczną (wymagane posiadanie profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego), na stronie: www.zone.gunb.gov.pl lub w wersji papierowej w Urzędzie Miasta. Dokument przyjmują:
Można też przesłać deklarację pocztą, na adres: Urząd Miasta Włocławek Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek.
Termin złożenia deklaracji: niezwłocznie dla budynków już istniejących, jeżeli deklaracja nie została złożona lub 14 dni w przypadku nowo powstałych obiektów od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.
Należy pamiętać, że jednorazowe wypełnienie deklaracji nie sprawia, iż obowiązek ten zanika. Każde nowe zainstalowane źródło ciepła wymaga złożenia nowej deklaracji. Powinna być zatem składana za każdym razem, gdy następuje instalacja nowego lub zmiana dotychczasowego źródła ciepła.
Pełną informację na ten temat, w tym materiał graficzny i przekierowanie do formularza deklaracji, publikujemy na:
https://www.wloclawek.eu/aktualnosc-7236-przypomnienie_o_obowiazku_skladania.html
Tegoroczny Jarmark Wielkanocny odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia 2025 r. na ul. 3 Maja (sobota godz. 10.00-18.00, niedziela godz. 10.00-17.00).
Przedświąteczne jarmarki to już we Włocławku tradycja. Będzie można kupić m.in.: tradycyjne wędliny, sery, pieczywo, miody, rękodzieło, wyroby drewniane, wielkanocne ozdoby, pisanki, wianki, koszyczki, palemki. Nie zabraknie też świątecznych słodkości.
Jarmarkowi towarzyszyć będą m.in.: występy zespołów „Kapela z Szaconkiem”, „Ferajna Bydgoska”, Orkiestra Taneczna Bonanza, odbędą się warsztaty i animacje dla dzieci oraz podsumowanie konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną. Dla miłośników mobilnej
gastronomii, aby wspólnie celebrować smaki i doświadczenia związane z jedzeniem, odbędzie się „Zlot Food Trucków”.
Zapraszamy wystawców i rękodzielników do zgłaszania swojego uczestnictwa w tegorocznym Jarmarku. Kartę zgłoszeniową wraz z regulaminem można pobrać ze strony: https://www.wloclawek.eu/strona-3531-dokumenty_do_pobrania.html
Od 1 września 2025 r. Technikum nr 5 w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku uruchomi kształcenie w nowym zawodzie: technik elektromobilności, natomiast Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych wprowadzeni kształcenie w zawodzie technik rachunkowości.
Obydwie szkoły otrzymały pozytywne opinie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Toruniu o zasadności kształcenia w zaproponowanych zawodach, a Prezydent Włocławka wydał stosowne Zarządzenia w tej sprawie.
Zarządzenie nr 66/2025 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 19 lutego 2025 r. w sprawie uzgodnienia zawodów, w których kształci Technikum nr 5 w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku, ul. Leśna 1A: https://bip.um.wlocl.pl/13512/zarzadzenie-nr-662025-prezydenta-miasta-wloclawek-z-dnia-19-lutego-2025-r-w-sprawie-uzgodnienia-zawodow-w-ktorych-ksztalci-technikum-nr-5-w-zespole-szkol-samochodowych-we-wloclawku-ul-lesna-1a.html
Zarządzenie nr 65/2025 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 19 lutego 2025 r. w sprawie uzgodnienia zawodów, w których kształci Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych we Włocławku, ul. Bukowa 38/40: https://bip.um.wlocl.pl/13509/zarzadzenie-nr-652025-prezydenta-miasta-wloclawek-z-dnia-19-lutego-2025-r-w-sprawie-uzgodnienia-zawodow-w-ktorych-ksztalci-technikum-nr-3-w-zespole-szkol-ekonomicznych-we-wloclawku-ul-bukowa-3840.html
Do 4 marca 2025 r. do godz. 23:59, za pośrednictwem naszej platformy konsultacyjnej, mieszkańcy Włocławka mogą zadawać pytania na temat utworzenia przez Urząd Marszałkowski Centrum Integracji Cudzoziemców we Włocławku. Chcemy umożliwić Państwu zadanie najbardziej nurtujących pytań w tej sprawie; przekażemy je Marszałkowi Województwa w celu udzielenia szczegółowej informacji.
Link do konsultacji: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/konsultacje/01951429-f124-435b-a6b0-811cd9c2c321 Pod tym adresem przedstawiamy kluczowe informacje wynikające z pisma marszałka Całbeckiego do Prezydenta Włocławka, jest również załączona pełna treść niniejszego pisma.
Miasto Włocławek nie jest organizatorem – inicjatywa ta wynika z działań Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz MSWiA.
Cel utworzenia CIC – wsparcie cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce poprzez doradztwo i pomoc w adaptacji.
Zakres działalności – centra pełnią wyłącznie funkcję doradczo-konsultacyjną, bez możliwości pobytu (ani dziennego, ani całodobowego).
Lokalizacja – planowane są trzy ośrodki w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, zgodnie ze strategią rozwoju województwa.
Źródło finansowania – projekt realizowany w ramach Funduszy Europejskich oraz Funduszu Azylu, Migracji i Integracji MSWiA.
Skala projektu – MSWiA planuje powstanie CIC w 49 miastach, które wcześniej były stolicami województw.
Koordynacja – nadzór nad legalnością pobytu cudzoziemców sprawować będą służby wojewody.
Zapraszamy do zadawania pytań za pomocą formularza dostępnego w ramach konsultacji z mieszkańcami.
Nie zbieramy Państwa danych, takich jak imię i nazwisko. Jednak, aby Państwa pytania zostały poprawnie zapisane – konieczna jest weryfikacja po kliknięciu w link, który otrzymają Państwo na pocztę e-mail.
Konsultacje społeczne projektu zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2034 trwały od 15 listopada 2024 roku do 19 grudnia 2024 roku.
Wydział Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek po zakończeniu konsultacji społecznych, opracował raport podsumowujący ich przebieg, zawierający w szczególności wykaz zgłoszonych uwag wraz z propozycją ich rozpatrzenia i uzasadnieniem oraz protokoły z przeprowadzonych w ramach konsultacji czynności.
Pełna informacja na ten temat: https://rewitalizacja.wloclawek.eu/aktualnosc-7224-raport_z_konsultacji_spolecznych_zmiany.html
Przypominamy o obowiązku składania deklaracji do CEEB. Deklaracja jest oświadczeniem składanym przez właściciela lub zarządcę budynku/lokalu i dotyczy wszystkich – zarówno obecnych jak i nowych – źródeł ciepła i źródeł spalania paliw o mocy nominalnej do 1 MW.
Jednorazowe wypełnienie deklaracji nie sprawia, że obowiązek ten zanika. Każde nowe zainstalowane źródło ciepła wymaga złożenia nowej deklaracji. Powinna być zatem składana za każdym razem, gdy następuje instalacja nowego lub zmiana dotychczasowego źródła ciepła.
Formularze deklaracji dostępne są pod adresem: https://bip.um.wlocl.pl/339/567/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.html
Deklarację można złożyć drogą elektroniczną (wymagane posiadanie profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego), na stronie: www.zone.gunb.gov.pl lub w wersji papierowej:
Termin złożenia deklaracji:
- niezwłocznie dla budynków już istniejących, jeżeli deklaracja nie została złożona
- 14 dni w przypadku nowo powstałych obiektów od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2024 r., poz. 1446 j.t.)
Z początkiem marca 2025 r., na skrzyżowaniu Placu Kopernika, ulicy Wyszyńskiego, Tumskiej i mostu stalowego zostanie wprowadzona, testowo, nowa organizacja ruchu. W tym miejscu pojawi się rondo pinezkowe. W czasie testu sygnalizacja świetlna będzie wyłączona. Czym jest rondo pinezkowe? Polega ono na wyznaczeniu pasów ruchu i centralnej wyspy za pomocą oznakowania poziomego, bez trwałych elementów infrastrukturalnych.
Kilka tygodni testu ma pokazać, jak to rozwiązanie się sprawdzi. Jeśli efekt będzie pozytywny, docelowo zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę skrzyżowania.
O szczegółach organizacji ruchu, w tym m.in. kursowaniu autobusów MPK, będziemy informować na bieżąco.
18.02.2025 r. o godz. 13:30 w Centrum Kultury Browar B. odbędzie się otwarte spotkanie konsultacyjne. Jest to jedno z trzech spotkań w naszym regionie.
Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska oraz Podsekretarz Stanu w KPRM Marek Krawczyk serdecznie zapraszają przedstawicieli trzeciego sektora do udziału spotkaniach dotyczących nowego Rządowego Programu Wsparcia Organizacji
Pozarządowych na rok 2025 – „Moc Małych Społeczności”. Celem programu o budżecie 70 milionów jest wzmacnianie instytucjonalne małych i średnich organizacji pozarządowych z terenów wiejskich i mniejszych miejscowości oraz zwiększanie ich odporności poprzez rozwój aktywności obywatelskiej, podnoszenie kompetencji i tworzenie sieci współpracy.
Spotkania nakreślą założenia oraz możliwości uzyskania dofinansowania w ramach nowego programu.
Prekonsultacje programu odbywają się pod adresem: https://niw.gov.pl/kategoria/moc-malych-spolecznosci/
Serdecznie zachęcamy do dzielenia się 1,5% podatku z organizacjami pozarządowymi działającymi lokalnie. Pozornie niewielka kwota stanowi poważną część środków, jakimi dysponują fundacje i stowarzyszenia.
Dzięki wsparciu podatników z Włocławka, w 2024 roku do lokalnych organizacji trafiło ponad 6 mln złotych, wśród beneficjentów są m.in.: Fundacja Anwil, Stowarzyszenie „Amazonki” czy Włocławskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.
Wykaz organizacji pożytku publicznego we Włocławku, uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 rok, jest dostępny na stronie https://www.wloclawek.eu/strona-4483-1_5_zostawiam_we_wloclawku_lista.html
14 lutego 2025 r. o godz. 10.30 przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty, upamiętniając w ten sposób rocznicę powstania AK.
Przypomnijmy: 14 lutego 1942 roku, rozkazem generała Władysława Sikorskiego utworzono Armię Krajową, której celem było scalenie polskich oddziałów zbrojnych i podporządkowanie ich Rządowi RP na uchodźstwie. Włocławek co roku upamiętnia kolejne rocznice tego wydarzenia i oddaje symboliczny hołd żołnierzom Armii Krajowej.
Urząd Miasta Włocławek oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE zapraszają podmioty zainteresowane przystąpieniem do Klastra Energii Włocławek na spotkanie organizacyjne dotyczące realizacji strategii rozwoju Klastra.
Spotkanie odbędzie się 11 lutego 2025 r. o godz. 12:00 w siedzibie Urzędu Miasta Włocławek przy Zielonym Rynku 11/13 w sali nr 4 (sala sesyjna).
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 54 414 41 10 lub 54 414 41 51.
Od 12 lutego 2025 r. do 14 marca 2025 r. w siedzibie Urzędu Miasta Włocławek przy Zielonym Rynku 11/13, w godzinach pracy urzędu (pokój 411, IV-piętro) będzie wyłożony do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Włocławek dla obszaru położonego w rejonie ulic: Kościuszki, Okrzei, Wroniej, Al. Chopina, Warszawskiej” (Uchwała Nr XLIV/62/2018 Rady Miasta Włocławek z dnia 5 czerwca 2018 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu) wraz z „Prognozą oddziaływania na środowisko ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”.
Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się 18 lutego 2025 r. o godz. 15.30 w sali nr 5 Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13.
Uchwała Nr XLIV/62/2018 Rady Miasta Włocławek z dnia 5 czerwca 2018 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu jest dostępna pod adresem: https://bip.um.wlocl.pl/96/345/miejscowe-plany-zagospodarowania-przestrzennego-w-trakcie-sporzadzania.html
W nieprzekraczalnym terminie do dnia 7 kwietnia 2025 r. można składać uwagi do projektu, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu oraz z oznaczeniem nieruchomości, której uwaga lub wniosek dotyczy, w formie: analogowej papierowej na adres Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek, za pomocą poczty elektronicznej na adres e-mail: architektura@um.wloclawek.pl, lub poprzez platformę ePUAP.
⚡ Dołącz do Klastra Energii Włocławek! ⚡
Urząd Miasta Włocławek oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE zapraszają na spotkanie organizacyjne dotyczące realizacji strategii rozwoju Klastra Energii Włocławek.
📅 Data: 11 lutego 2025 r.
🕛 Godzina: 12:00
📍 Miejsce: Urząd Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, sala nr 4 (sala sesyjna)
🔋 Dla kogo?
Zapraszamy przedsiębiorców, instytucje i inne podmioty zainteresowane współtworzeniem lokalnego ekosystemu energetycznego.
📞 Więcej informacji:
📲 Tel.: 54 414 41 10 lub 54 414 41 51 (Referat Energii)
Z dniem 1 marca 2025 roku zostanie wprowadzona nowa taryfa dla ciepła dostarczanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku.
Odbiorcy, do których płynie ciepło systemowe z naszej miejskiej spółki, skorzystają ze stawek niższych od aktualnie stosowanych o 19,5 %. Oczywiście, przełoży się to na tańsze rachunki zarówno dla gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorców. Stawka wyniesie o ponad 26 złotych mniej za jeden gigadżul – mówi prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki.
Tak znaczny spadek stawek opłat spowodowany jest przede wszystkim obniżeniem kosztów zużycia miału węglowego oraz energii elektrycznej wykorzystywanych do produkcji ciepła dostarczanego do odbiorców. Było to możliwe dzięki zawarciu korzystnych umów zakupowych przez MPEC.
Taryfa została zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Lodowisko przy ul. Wysokiej niezmiennie zaprasza. Jest ono czynne przez siedem dni, od poniedziałku do niedzieli. Od poniedziałku do piątku z obiektu można korzystać podczas trzech wejść: o godz. 15.00, 17.00 i 19.00. W sobotę i niedzielę wejścia na taflę są możliwe o godz. 13.00, 15.00, 17.00 i 19.00.
Bezpłatne lekcje online w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu to świetna okazja, by poszerzyć wiedzę szkolną i zdobyć nowe kompetencje. Dlaczego warto? Lekcje dostosowane są do różnych grup wiekowych, to trakcyjna i angażująca forma nauki. Uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę o cyberbezpieczeństwie i higienie cyfrowej.
Zgłaszanie udziału: https://www.saferinternet.pl/dbi/lekcjeonline.html
#DBI2025 organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Główny Partner: Fundacja Orange.
Patronaty Honorowe: Minister Cyfryzacji, Minister Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak oraz Centrum Nauki Kopernik.
Została opublikowana lista konsultacji indywidualnych on-line, których specjaliści PUP udzielają w lutym 2025r.
Wśród tematów znajdują się m.in. bon na zasiedlenie oraz zgłaszanie ofert pracy i rekrutacja kandydatów, doposażenie stanowisk pracy, zatrudnienie cudzoziemców, rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy. O tym wszystkim można porozmawiać ze specjalistą PUP Włocławek bez wychodzenia z domu. Wystarczy sprawdzić, jakich konsultacji będą udzielać "E-doradcy na łączach".
Konsultacje odbywają się za pomocą platformy internetowej: ZOOM.
Pełna informacja na ten temat: https://wloclawek.praca.gov.pl/
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” informuje że w najbliższą sobotę, 1 lutego zamknięty będzie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowany przy ul. Komunalnej 4. Punkt będzie nieczynny z przyczyn niezależnych od „Saniko”.
Przypominamy, że w zwykłym trybie PSZOK działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, w soboty od 9:00 do 15:00, zatem już w przyszłym tygodniu odpady będzie można normalnie dostarczać.
W 2025 roku Gmina Miasto Włocławek ponownie przystąpi do realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami III” Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest wyrównywanie szans oraz zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących regiony słabiej rozwinięte gospodarczo i społecznie.
W związku z powyższym Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku przyjmuje wnioski o przyznanie środków PFRON na realizację działań w następującym obszarach:
obszar B (likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy, centrach i klubach integracji społecznej lub przedsiębiorstwach społecznych, w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania) – gminy, powiaty, podmioty, które prowadzą placówki edukacyjne, środowiskowe domy samopomocy, centra i kluby integracji społecznej lub podmioty posiadające status przedsiębiorstwa społecznego, zatrudniające osoby niepełnosprawne;
obszar C (tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych) – gminy, powiaty, organizacje pozarządowe;
obszar D (likwidacja barier transportowych):
a) placówki służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych prowadzone przez: organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, b) jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej,
c) gminy, które dowożą osoby z niepełnosprawnościami do znajdujących się poza ich terenem placówek służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych;
obszar F (tworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy lub zakładów aktywności zawodowej) – jednostki samorządu terytorialnego lub organizacje pozarządowe,
obszar G (skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych) – powiaty.
Projektodawca składa wniosek o przyznanie środków finansowych na realizację danego projektu, sporządzony zgodnie z zasadami dotyczącymi wyboru, dofinansowania i rozliczenia projektów dotyczących obszarów B, C, D, F i G programu, do Sekcji Rehabilitacji
Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku przy ul. Ogniowa 8/10, w nieprzekraczalnym terminie do 14 lutego 2025 r.
W ramach Programu istnieje ponadto możliwość uzyskania środków na:
obszar A (zapewnienie dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych) – zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkalnych;
obszar E (dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych) – gminy, powiaty, organizacje pozarządowe oraz szkoły wyższe.
Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym w oddziale PFRON właściwym dla miejsca realizacji projektu tj. w Kujawsko-Pomorskim oddziale PFRON w Toruniu.
Szczegółowe informacje oraz wzory wniosków zamieszczone są na stronie internetowej www.pfron.org.pl
W lutym zapraszamy do kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 18 na dyżury pracowników Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. Wszystkich zainteresowanych podjęciem zatrudnienia, odbyciem szkoleń lub tematyką dofinansowania uruchomienia działalności gospodarczej, zapraszamy 4 i 18 lutego w godz. 14:00-15:00.
Masz puste lub pełne opakowania po środkach ochrony roślin?
📌 Pamiętaj, że takie odpady są bardzo niebezpieczne i nie wolno wyrzucać ich:
❌ do pojemnika w gospodarstwie domowym,
❌ do pergoli śmietnikowej.
🛑 Co zrobić z opakowaniami?
✅ Dostarcz je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Komunalnej 4 we Włocławku.
📦 Warunki przyjęcia odpadów:
1. Odpady muszą być zabezpieczone.
2. Dostarcz je w oryginalnym opakowaniu producenta.
3. Opakowanie powinno posiadać czytelną etykietę, umożliwiającą identyfikację odpadu.
🌱 Dbajmy o środowisko i bezpieczeństwo! 🌍
Konkurs ofert na realizację zadań z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym
Zarządzeniem Prezydenta Włocławka z dnia 24 stycznia 2025 r. ogłoszono otwarty konkurs ofert nr 2, w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2025-2027.
Zadania objęte konkursem:
Dofinansowanie realizacji zadań stowarzyszeń abstynenckich
Wsparcie bieżącej działalności stowarzyszeń na rzecz członków, ich rodzin i społeczności lokalnej.
Celem jest profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych.
Wspieranie rodzin i środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym
Działania adresowane do osób narażonych na problemy wynikające z używania substancji psychoaktywnych, uzależnień behawioralnych czy zaburzeń psychicznych.
Przeciwdziałanie narkomanii
Udzielanie pomocy rodzinom dotkniętym problemem uzależnienia.
Systematyczna praca z osobami uzależnionymi od narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych.
Zapraszamy organizacje i podmioty działające w tym obszarze do składania ofert!
Zrób krok naprzód w swojej karierze i zdobądź nowe kwalifikacje dzięki naszym studiom podyplomowym w
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
Nie musisz czekać do nowego roku – dołącz do nas już dziś!
Dlaczego warto?
Nowoczesne programy nauczania – odpowiadające na potrzeby rynku pracy.
Praktyczne umiejętności – przekazywane przez ekspertów z branży.
Nowe możliwości zawodowe – wyróżnij się na rynku pracy!
Dostępne kierunki:
Administracja samorządowa
Digital marketing
Executive Master of Business Administration
Finanse publiczne i rachunkowość budżetowa
Mediacje i negocjacje
Rolnictwo dla absolwentów kierunków nierolniczych
Zarządzanie kapitałem ludzkim
Terminy rekrutacji:
Rekrutacja śródroczna trwa do 28 stycznia. Liczba miejsc ograniczona!
Jak się zapisać?
Wypełnij formularz rekrutacyjny na stronie:
https://csp.pans.wloclawek.pl/.../studia.../rekrutacja/
Przyjdź osobiście – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!
Nie czekaj na zmiany – zacznij je tworzyć z nami!
Czekamy właśnie na Ciebie!
Kontakt:
Telefon: 668 075 543
E-mail: ilona.rojewska@pans.wloclawek.pl
Strona internetowa:
https://csp.pans.wloclawek.pl/
W tygodniu 27-31 stycznia uczestników ferii gości Centrum Kultury Browar B. przy ul. Łęgskiej. To wyjątkowe warsztaty inspirowane legendarną Akademią Pana Kleksa. Dzieci w wieku 6 – 12 lat zaprasza Klub Gier Planszowych „TAKTYK”. W tym tygodniu zajęcia feryjne odbywają się także w Klubie „Łęg” przy ul. Płockiej.
Tradycyjnie, na ferie zaprasza miejska biblioteka - Mediateka i Strefa Dziecka jak zawsze do usług.
Więcej o ofercie na ferie można dowiedzieć się, zaglądając do naszego informatora: https://www.wloclawek.eu/aktualnosc-7030-ferie_2025_w_miejskich_instytucjach.html
Zarządzeniem Prezydenta Włocławka z dnia 24 stycznia 2025 r. został ogłoszony otwarty konkurs ofert nr 2 na realizację tegorocznych zadań z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Zadania te są częścią Miejskiego Programu
Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2025-2027.
W ramach konkursu przewidziano dofinansowanie trzech zadań.
Zadanie nr 1. Dofinansowanie realizacji zadań statutowych stowarzyszeń abstynenckich na rzecz swoich członków i ich rodzin, a także na rzecz społeczności lokalnej.
Celem zadania jest wsparcie bieżącej działalności stowarzyszeń abstynenckich działających na terenie Włocławka w zakresie prowadzenia działań na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych
Zadanie nr 2. Prowadzenie działań wspierających rodziny i środowiska zmarginalizowane, zagrożone wykluczeniem społecznym i niewydolne w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.
Działania profilaktyczne adresowane do osób lub grup osób, które ze względu na swoją sytuację społeczną, rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologicznie są narażone na większe ryzyko wystąpienia problemów wynikających ze stosowania substancji psychoaktywnych, uzależnień behawioralnych lub innych zaburzeń zdrowia psychicznego.
Zadanie nr 3. Prowadzenie działalności w zakresie przeciwdziałania narkomanii.
Celem zadania jest prowadzenie działalności w zakresie udzielania pomocy rodzinom dotkniętym problemem uzależnienia oraz systematyczna praca z osobami uzależnionymi m.in. od narkotyków, dopalaczy oraz innych substancji psychoaktywnych.
W poniedziałek 27 stycznia 2025 r. ruszy nabór wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.
We wniosku należy uwzględnić znaczenie zabytku dla dziedzictwa kulturowego miasta, z uwzględnieniem jego wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. Trzeba także udzielić szczegółowych informacji o planowanych pracach, m.in. czy zakres rzeczowy zadania jest etapem działania wieloletniego i jakie są zakładane rezultaty (oczekiwany efekt i rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej czy np. dostępność zabytku dla ogółu społeczności lokalnej i turystów).
Nabór wniosków potrwa do 27 lutego 2025 r. Kwota zaplanowana do rozdysponowania w 2025 roku wynosi 800 tys. złotych.
Zarządzenie Nr 28/2025 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 17 stycznia 2025 r. w sprawie naboru wniosków o udzielenie dotacji: https://bip.um.wlocl.pl/13005/zarzadzenie-nr-282025-prezydenta-miasta-wloclawek-z-dnia-17-stycznia-2025-r-w-sprawie-naboru-wnioskow-o-udzielenie-dotacji-na-prace-konserwatorskie-restauratorskie-lub-roboty-budowlane-przy-zabytku-wpisanym-do-rejestru-zabytkow-lub-znajdujacym-sie-w-gminnej-ewidencji-zabytkow.html
📢 Ankieta ewaluacyjna Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2025
🗓️ Dostępna do: 31 stycznia 2025 r.
💻 Gdzie? Na platformie konsultacyjnej
Serdecznie zapraszamy mieszkańców do wyrażenia opinii o zakończonej edycji Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
📋 Dlaczego warto?
Wypełnienie ankiety zajmuje kilka minut, a Wasze uwagi i sugestie pomogą nam rozwijać budżet obywatelski i dostosowywać go do potrzeb mieszkańców.
❓ O co pytamy?
✅ Jak oceniacie ideę budżetu obywatelskiego?
✅ Co jest dla Was najważniejsze w Włocławskim Budżecie Obywatelskim?
✅ Czy podział na kategorie zieloną, instytucjonalną i ogólnomiejską powinien być kontynuowany?
📝 Ankieta jest anonimowa. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie! Razem kształtujmy Włocławek! ❤️
Stowarzyszenie Producentów Zdrowej Żywności i Rękodzieła "Włocławska Strefa Natury" zaprasza na cykliczne wydarzenie BIOJARMARK 😎
📅 Niedziela, 26 stycznia - kolejne wydarzenia co dwa tygodnie
⏰ Od 10:00 do 14:00
📍 Woonerf na ul. Piwnej
Oferta skierowana jest do wszystkich, którzy cenią sobie zdrowy styl życia, a co za tym idzie chcą zdrowo się odżywiać 🥰
Wystawcy serwują dla mieszkańców Włocławka szeroki wachlarz produktów przygotowanych z najwyższą starannością, nie stosując chemii i konserwantów 😄
BIOJARMARK to:
✅ domowe pieczywo, ciasta, jaja
✅ wędliny, sery, jogurty, mleko kozie i krowie,
✅ pierogi domowe
✅ miody i inne produkty pszczele
✅ przetwory domowe, kiszonki, octy,
✅ produkty vege, naturalne zakwasy
✅ produkty ekologiczne
✅ świeże owoce i warzywa
✅ najpiękniejsze odsłony rękodzieła
Z kim się widzimy? 🤓
Weekend z Finałem WOŚP we Włocławku 😍 Zobaczcie, co dzieje się 24-26 stycznia w naszym mieście 😎
✅ Piątek, 24 stycznia
▶️16:00 - Bal Karnawałowy w Śródmieście Cafe
▶️17:30 - Prawda - Teatr Impresaryjny
▶️18:00 - Most0wy - Garage Hotel
▶️20:00 - Prawda - Teatr Impresaryjny
▶️21:00 - LOFT
▶️21:00 - Starodębska Music Bar
✅ Sobota, 25 stycznia
▶️9:00 – Parkrun dla WOŚP - Park na Słodowie
▶️10:00 – Koncert „Podaj Serce,” - Klub „Zazamcze”
▶️10:00 – Nauka pierwszej pomocy i stoisko DKMS - Wzorcownia
▶️16:00 - Walki białych kołnierzyków - Szkolna 13
▶️17:30 - Anwil Włocławek vs Zielona Góra - Hala Mistrzów
▶️18:00 - Wernisaż fotografii analogowej z lat 70/80 - Czarny Spichrz
▶️18:00 – Nocne granie z Taktykiem - Browar B.
▶️21:00 - LOFT
▶️21:00 - Starodębska Music Bar
✅ Niedziela, 26 stycznia
▶️9:00 – Bieg „Policz się z Cukrzycą” - Przystań ul. Piwna 10:00 – Motoorkiestra z krwiobusem - Hala Mistrzów
▶️10:00 – Nauka pierwszej pomocy i stoisko DKMS -Wzorcownia
▶️11:00 – WOŚP w Muzeum – wszystkie obiekty MZKiD
▶️11:00 – Pokazy tańca latino - Szkoła Tańca Góreccy
▶️13:00 – Światełko do nieba z przerębla - Jezioro Czarne
▶️14:00 i 17:00 – Pokazy walk rycerskich - Plac Wolności
▶️17:00 – Koncert Julia Żugaj i Sarsa na Zielonym Rynku
▶️20:00 – Światełko do nieba - Zielony Rynek
📢 33. FINAŁ WOŚP: ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU
Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ❤️🎶
🚧 Zmiany w organizacji ruchu:
📅 Zamknięcie placu Zielony Rynek:
▶️Od 24 stycznia (godz. 16:00) do 26 stycznia (godz. 21:00).
▶️26 stycznia (6:00–21:00): ulica Zielony Rynek od ul. Bojańczyka do ul. Miedzianej będzie wyłączona z ruchu.
📅 Zmiany na ulicach w rejonie MotoOrkiestry:
▶️Chopina (krajowa), Cmentarna, Sportowa, Piaski, Górskiego:
▶️Od godzin porannych 26 stycznia brak możliwości przejazdu ulicą Górskiego.
▶️Skręt w prawo z al. Chopina (dla jadących od Kowala) na parking przy Hali i w kierunku ul. Górskiego – wyłączony z ruchu.
▶️Ulica Sportowa przez Piaski – brak dojazdu do al. Chopina.
Od 22 stycznia trzydziestu dwóch pracowników Urzędu Miasta wyruszyło w teren, by doręczyć mieszkańcom Włocławka decyzje podatkowe dotyczące podatku od nieruchomości i podatku rolnego na 2025 rok. Dla komfortu mieszkańców, pracownicy będą dostarczać decyzje głównie w porze popołudniowej. Przypominamy, że doręczyciele nie przyjmują od mieszkańców żadnych wpłat podatkowych.
Tradycją ferii we Włocławku są bezpłatne wejścia na lodowisko przy ul. Wysokiej. Z tej opcji mogą skorzystać uczniowie włocławskich placówek, za okazaniem legitymacji szkolnej.
Darmowe wejścia na ślizgawkę są możliwe przez cały tydzień, o konkretnych porach. Pierwsze wejście dla uczniów jest o godz. 11.00, drugie o godz. 13.00.
📢 Granty „Inicjuj z FIO 4.0” - edycja 2025
📅 Spotkanie informacyjne:
➡️ Data: 11 lutego 2025 r.
➡️ Godzina: 10:00
➡️ Miejsce: Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
📝 Dla kogo?
➡️ Młode organizacje pozarządowe (działające nie dłużej niż 60 miesięcy, budżet za ostatni rok do 50 tys. zł).
➡️ Grupy nieformalne (min. 3 osoby realizujące działania społecznie użyteczne).
💡 Na co można przeznaczyć dotację?
🔹 Realizacja działań w społecznościach lokalnych,
🔹 Sprzęt związany z obszarem działalności,
🔹 Podnoszenie kwalifikacji pracowników i wolontariuszy,
🔹 Opracowanie planów rozwoju organizacji,
🔹 Adaptacja lokalu.
📧 Jak się zgłosić?
Wyślij zgłoszenie na e-mail: fio4@tlok.pl
W treści maila podaj:
✔️ Datę i miejsce spotkania,
✔️ Imię i nazwisko,
✔️ Nazwę organizacji/grupy (jeśli dotyczy).
📣 Nabór wniosków ruszy w drugiej połowie lutego.
🔗 Projekt realizowany w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
🏛️ Nabór wniosków o dotacje na zabytki we Włocławku
📅 Termin składania wniosków:
➡️ Od 27 stycznia do 27 lutego 2025 r.
💰 Kwota do rozdysponowania:
➡️ 800 000 zł
Dotacje mogą być przyznane na:
✔️ Prace konserwatorskie,
✔️ Prace restauratorskie,
✔️ Roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.
🔍 Co należy uwzględnić we wniosku?
➡️ Znaczenie zabytku dla dziedzictwa kulturowego miasta – wartość historyczna, naukowa lub artystyczna,
➡️ Szczegóły planowanych prac (np. czy zadanie jest częścią działań wieloletnich),
➡️ Zakładane rezultaty – efekt prac, rola zabytku w przestrzeni publicznej, dostępność dla społeczności lokalnej i turystów.
📝 Gdzie i jak złożyć wniosek?
Wnioski można składać zgodnie z zasadami określonymi w ogłoszeniu, które jest dostępne tutaj: https://bip.um.wlocl.pl/13005/zarzadzenie-nr-282025-prezydenta-miasta-wloclawek-z-dnia-17-stycznia-2025-r-w-sprawie-naboru-wnioskow-o-udzielenie-dotacji-na-prace-konserwatorskie-restauratorskie-lub-roboty-budowlane-przy-zabytku-wpisanym-do-rejestru-zabytkow-lub-znajdujacym-sie-w-gminnej-ewidencji-zabytkow.html
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku po raz pierwszy biorą udział w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej, organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i Fundację GPW.
💼 Na czym polega gra?
➡️ Zespoły 4-osobowe rozpoczynają od gry testowej, następnie przechodzą do symulacji na platformie edukacyjnej.
➡️ Każdy zespół otrzymuje wirtualny rachunek inwestycyjny z kwotą 20 000 zł do zarządzania.
➡️ Uczniowie mogą składać zlecenia kupna i sprzedaży akcji notowanych na GPW oraz dokonywać sprzedaży w odpowiednich momentach.
➡️ Gra odbywa się w ramach zajęć z przedmiotu Krok w biznes i zarządzanie.
🎓 To świetna okazja, by młodzież poznała mechanizmy funkcjonowania rynku kapitałowego, zdobyła wiedzę praktyczną z zakresu inwestowania i rozwinęła umiejętności zarządzania finansami.
Powodzenia wszystkim uczestnikom! 💪📊
Zarządzeniem Prezydenta Włocławka z dnia 17 stycznia 2025 r. został ogłoszony nabór wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków.
We wniosku należy uwzględnić znaczenie zabytku dla dziedzictwa kulturowego miasta, z uwzględnieniem jego wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. Trzeba także udzielić szczegółowych informacji o planowanych pracach, m.in. czy zakres rzeczowy zadania jest etapem działania wieloletniego i jakie są zakładane rezultaty (oczekiwany efekt i rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej czy np. dostępność zabytku dla ogółu społeczności lokalnej i turystów).
Nabór wniosków ruszy od poniedziałku 27 stycznia i potrwa do 27 lutego 2025 r. Kwota zaplanowana do rozdysponowania w 2025 roku wynosi 800 tys. złotych.
Zarządzenie Nr 28/2025 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 17 stycznia 2025 r. w sprawie naboru wniosków o udzielenie dotacji: https://bip.um.wlocl.pl/13005/zarzadzenie-nr-282025-prezydenta-miasta-wloclawek-z-dnia-17-stycznia-2025-r-w-sprawie-naboru-wnioskow-o-udzielenie-dotacji-na-prace-konserwatorskie-restauratorskie-lub-roboty-budowlane-przy-zabytku-wpisanym-do-rejestru-zabytkow-lub-znajdujacym-sie-w-gminnej-ewidencji-zabytkow.html
Co zrobić z ubraniami, których już nie nosimy?
Jeśli masz ubrania w dobrym stanie, oto 7 sposobów, by dać im drugie życie:
Oddaj potrzebującym – np. do schroniska dla osób bezdomnych.
Sprzedaj na portalach aukcyjnych – zyskaj i podaruj ubraniom nowy dom.
Zorganizuj ubraniową wymianę – w gronie rodziny, przyjaciół lub na lokalnych wydarzeniach.
Skorzystaj z akcji promocyjnych sklepów – wiele marek oferuje rabaty w zamian za oddanie ubrań.
Kreatywnie przerób – nadaj starym ubraniom nowe życie dzięki swoim pomysłom.
Wrzuć do kontenerów PCK – to szybki i łatwy sposób na pomoc innym.
Dostarcz do PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Komunalnej 4 we Włocławku.
PSZOK we Włocławku:
Godziny otwarcia:
Poniedziałek–piątek: 9:00–17:00 (przerwa techniczna: 12:00–12:30)
Sobota: 9:00–15:00
Niedziela: zamknięte
Pamiętaj, każdy gest się liczy – wspólnie zadbajmy o środowisko!
Złote Pasmo dla Chóru Canto!
11 stycznia 2025 r. na Igrzyskach Kolęd i Pastorałek w Warszawie, Chór Canto Zespołu Szkół Muzycznych zdobył najwyższe wyróżnienie – Złote Pasmo!
To wyjątkowe osiągnięcie jest efektem długich przygotowań, ciężkiej pracy i ogromnego zaangażowania całego zespołu. Jak podkreślają chórzyści: „Warto włożyć serce w to, co się robi”
Gratulujemy całemu zespołowi i życzymy dalszych sukcesów!
Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od potencjalnego zdobycia tytułu Świetlnej Stolicy Polski. Dzięki temu, że Włocławek został zakwalifikowany do etapu ogólnopolskiego - otrzymamy 10.000 złotych na sprzęt AGD.
Jeśli Włocławek zdobędzie tytuł najpiękniej rozświetlonego miasta, wówczas wygramy 50 tysięcy złotych. Obecnie jesteśmy na 11 miejscu, głosowanie potrwa do 31 stycznia. Serdecznie zachęcamy do wspólnego „klikania” na stronie: www.swiecsie.pl
Pomysł na Dzień Babci i Dziadka? Zabierzcie dziadków do Skarbiec Fajansu Centrum Kultury „Browar B.”
Na dolnym poziomie ekspozycji w ICF przy ul. Żabiej 2 znajdziecie wyjątkową strefę zabawy, która łączy historię fajansu z interaktywną rozrywką. Co czeka na odwiedzających?
Wzorcownia
Poszukiwanie brakujących elementów wielkoformatowych naczyń i umieszczanie ich w odpowiednich miejscach.
Memory Room
Gra memory, w której zamiast kart są ekrany z fajansowymi wyrobami. Można stworzyć własną kolekcję naczyń!
Malarnia
Wyjątkowy klimat fabrycznej malarni, w której każdy może stworzyć swój własny fajansowy świat, używając kolorowych flamastrów.
Zapraszamy do ICF, ul. Żabia 2 – baw się, ucz i twórz!
Nabór wniosków do Krajowego Funduszu Szkoleniowego!
Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku ogłasza nabór wniosków pracodawców o środki z puli podstawowej KFS na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.
Termin składania wniosków:
27–31 stycznia 2025 r.
Wnioski przyjmowane są wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu
z użyciem profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Na co można przeznaczyć środki?
Kształcenie w zawodach deficytowych
Rozwój umiejętności związanych z nowymi technologiami i procesami pracy
Szkolenia w zakresie zarządzania, komunikacji, przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi
Programy wspierające zdrowie psychiczne, dobrostan, zarządzanie wiekiem oraz budowanie przyjaznej i różnorodnej kultury organizacyjnej
To wyjątkowa okazja, by zadbać o rozwój umiejętności i kwalifikacji w swojej firmie!
Więcej informacji: skontaktuj się z PUP we Włocławku lub odwiedź portal
PRACA.GOV.PL.
Uczestnicy @mobilephototrip odwiedzili w ten weekend Włocławek
Przez dwa dni kilkunastu śmiałków z całej Polski przemierzało ulice i uliczki naszego miasta w poszukiwaniu kadrów
We współpracy z naszym Wydziałem Kultury, Turystyki i Promocji udało się nam wejść do kilku różnych lokalizacji. Uczestnicy Mobile Photo Trip zwiedzali Włocławek także późnym wieczorem
Cieszymy się, że nasze miasto spotkało się z zainteresowaniem mobilnych fotografów. W ciągu weekendu na naszych stories mogliście zobaczyć dziesiątki zdjęć, które wykonywali nasi goście
Zdjęcie poniżej jest autorstwa @mina.juveler
Włocławek wygrał etap wojewódzki konkursu "Świeć się"!
Dzięki Waszemu wsparciu nasze miasto zostało zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego i już teraz otrzymamy 10.000 zł na sprzęt AGD
Ale to nie koniec! Teraz walczymy o tytuł Świetlnej Stolicy Polski i nagrodę główną – 50 tysięcy złotych
Głosowanie trwa do 31 stycznia 2025 r.
Wspierajmy razem nasze miasto! Głosujcie codziennie na stronie
Włocławek w ogólnopolskim etapie konkursu Świeć się
Nasze miasto wygrało wojewódzki etap konkursu Świeć się! Zdobyliśmy więcej głosów niż takie miasta jak Toruń, Bydgoszcz, czy Grudziądz
To wszystko dzięki Wam
Dzięki temu, że udało się nam zakwalifikować do etapu ogólnopolskiego - otrzymamy 10.000 złotych na sprzęt AGD. Teraz czeka nas walka o zostanie Świetlną Stolicą Polski, wówczas mamy szansę na wygranie 50 tysięcy złotych!
Głosowanie już trwa!
Głosy można oddawać na stronie www.swiecsie.pl
Wydarzenie organizuje Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Konferencja odbędzie się 27 stycznia 2025 r. o godz. 10.00.
Wśród zaplanowanych tematów znajdują się m.in.: Pierwsze lata powojenne ocalałych z Holokaustu – historia fotograficzna, Żydowskie dzieci i ich losy. Położenie sierot przebywających w getcie warszawskim; Tosia Altman, niezwykła bojowniczka.
Pełny harmonogram konferencji: https://szkolenia.cen.info.pl/zachowac-pamiec-miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu/
Tradycją ferii we Włocławku są bezpłatne wejścia na lodowisko przy ul. Wysokiej. Z tej opcji mogą skorzystać uczniowie włocławskich placówek, za okazaniem legitymacji szkolnej.
Darmowe wejścia na ślizgawkę są możliwe przez cały tydzień, jednak o konkretnych porach, tj. o godz. 11.00 i 13.00.
Czas na weekend! Zobaczcie, co będzie się działo w dniach 17-19 stycznia we Włocławku!
Piątek, 17 stycznia
17:00 - “U źródeł” - Skarbiec Fajansu
19:00 - Czerwone Gitary - Browar B.
21:00 - LOFT
21:00 - Party Night - Starodębska Music Bar
Sobota, 18 stycznia
9:00 - parkrun Słodowo - park na Słodowie
10:00 - Maraton Fitness - Sala gimnastyczna PANS
11:00 - BALobajka - Biblioteka ul. Warszawska
11:00 - Warsztaty sztuk walk - Klub Zazamcze
16:00 - Dzień Babci i Dziadka - Klub Łęg
21:00 - Nocowanka w Honolulu - Honolulu
21:00 - LOFT
21:00 - Saturday Night Party - Starodębska Music Bar
Niedziela, 19 stycznia
11:00 - Adonis ma gościa - Teatr Impresaryjny
16:00 - Optymiści, czyli nasi w Egipcie - Browar B.
17:00 - Marlena Mysza - Garage Hotel
19:00 - Optymiści, czyli nasi w Egipcie - Browar B.
W 2025 roku, w terminach: 18-19 stycznia, 1-2 lutego, 15-16 lutego, 3-16 marca, 22-23 marca w rejonie Włocławka i okolic możliwy jest wzmożony ruch żołnierzy w pełnym oporządzeniu z bronią długą służbową.
W trakcie szkoleń, żołnierze będą się przemieszczali w szczególności ulicą Leśną oraz w rejonie strzelnicy PZŁ Włocławek Ostrowy.
W pierwszym tygodniu ferii zimowych, tj. od 20 do 24 stycznia 2025 roku, półkolonie zorganizuje siedem włocławskich szkół. Są to: SP 2, SP 5, SP10, SP14, SP18, Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 2 i Zespół Szkół nr 3. Łącznie półkolonie odbędą się dla 15 grup, w których weźmie udział 206 dzieci. Nad prawidłowym przebiegiem i organizacją półkolonii czuwać będą wychowawcy. Zajęcia odbędą się w godzinach od 9.00 do 13.00. Szkoły zapewnią dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiad.
Oprócz zajęć w szkole, w trakcie półkolonii zaplanowane są m.in. warsztaty w placówkach kultury, wycieczki tematyczne, zajęcia integrujące, sportowe oraz rozwijające pasje i talenty dzieci.
Zasiłki okresowe lub celowe, wsparcie w przypadku różnych zdarzeń kryzysowych, pomoc rzeczowa, psychologiczna i inne – w obszernej informacji podpowiadamy, na jakie formy wsparcia mogą liczyć nasi mieszkańcy.
W katalogu zdarzeń znajdują się m.in.: podtopienia, katastrofy budowlane, susza, silne mrozy, choroby zakaźne zwierząt.
Pełna informacja na ten temat:
https://www.wloclawek.eu/strona-4479-szczegolne_formy_udzielania_pomocy.html
Od stycznia 2025 r. czytelnicy Biblioteki Pedagogicznej mogą bezpłatnie korzystać z ponad 200 tysięcy ebooków, audiobooków i podcastów na platformie Empik Go. Po pobraniu kodu w bibliotece i zainstalowaniu aplikacji na tablecie, smartfonie lub czytniku, użytkownicy zyskują dostęp do bogatych zasobów literackich.
Biblioteka Pedagogiczna mieści się w budynku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Nowomiejskiej 15A,
Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego zachęca organizacje pozarządowe i jej przedstawicieli do zgłaszania kandydatów, którzy chcieliby zasiąść w komisjach konkursowych opiniujących oferty w ramach ogłoszonych w roku 2025 otwartych konkursów.
Udział w pracach komisji ma charakter społeczny, dobrowolny i nieodpłatny. Zgłoszenia należy przesyłać do 22 stycznia 2025 r. do godziny 12:00 na adres Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu: sekretariat@cop.wloclawek.pl
Dziś, tj. 16 stycznia 2025 r. na ulicy Chmielnej trwa odtwarzanie nawierzchni realizowane przez Drogtom na zlecenie MPWiK. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji usunęło przy ul. Chmielnej awarię na przykanalikach. Prace były prowadzone metodą bezwykopową, jednak istnieje konieczność przywrócenia nawierzchni do stanu pierwotnego.
W związku z tym na ul. Chmielnej jest zwężenie, z powodu którego autobusy MPK nie mają możliwości przejazdu, ale auta osobowe powinny poruszać się bez przeszkód. Jak oceniają fachowcy z MPWiK, do wieczora prace polegające na odtwarzaniu nawierzchni powinny się zakończyć.
Ferie 2025 odbędą się w miejskich instytucjach kultury: Centrum Kultury Browar B. wraz z filiami, Galerii Sztuki Współczesnej, Teatrze Impresaryjnym, Miejskiej Bibliotece Publicznej. Propozycje na ferie, jak co roku, przygotowało też marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
Będzie się działo! Zajęcia plastyczne, muzyczne, ciekawe wycieczki, warsztaty, czytanie książek, gry i zabawy, różne kreatywne spotkania. Propozycji jest bardzo dużo, szczegóły można sprawdzić na: https://www.wloclawek.eu/aktualnosc-7030-ferie_2025_w_miejskich_instytucjach.html
Zarządzeniem Nr 13/2025 Prezydenta Włocławka z dnia 13 stycznia 2025 r. zostały ustalone terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2025/2026 do przedszkoli publicznych oraz oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Włocławek
Od 3 do 10 marca 2025 r. rodzice będą mieli czas na potwierdzenie kontynuacji wychowania przedszkolnego (przyjmowanie od rodziców deklaracji o pozostawieniu dziecka w dotychczasowym przedszkolu).
Od 11 do 31 marca 2025 r. będą prowadzone zapisy do przedszkoli (składanie wniosków wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez dziecko określonych kryteriów).
Od 1 kwietnia do 7 kwietnia 2025 r. komisja rekrutacyjna będzie rozpatrywała wnioski o przyjęcie.
Ogłoszenie listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola nastąpi 23 kwietnia 2025 r.
Zarządzeniem nr 12/2025 Prezydenta Włocławka z dnia 13 stycznia 2025 r. zostały ustalone terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów, na rok szkolny 2025/2026 do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Włocławek.
Od 5 maja do 20 maja 2025r. będą przyjmowane zgłoszenia dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły oraz wnioski o przyjęcie kandydatów do klas I ogólnodostępnych szkół podstawowych spoza obwodu wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów.
Od 27 maja do 28 maja 2025r. komisja rekrutacyjna będzie weryfikowała wnioski o przyjęcie do danej szkoły
Ogłoszenie listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do szkoły nastąpi 13 czerwca 2025 r.
Wnioski w formie papierowej należy składać w terminie od 15 stycznia 2025 r. do 30 kwietnia 2025 r. w Urzędzie Miasta Włocławek, Wydział Środowiska, ul. 3 Maja 22, pokój 25 lub 36. O kolejności wyboru wniosku zdecydują następujące kryteria:
Podstawą realizacji zadania będzie zapisanie nieruchomości w dokumentach inwentaryzacyjnych, objętych gminnym programem usuwania wyrobów zawierających azbest.
Miasto wyłoni w przetargu wykonawcę, który wykona prace związane z demontażem, zbieraniem, transportem oraz unieszkodliwianiem odpadów zawierających azbest.
Program jest finansowany z miejskiego budżetu, kwota na jego realizację wynosi 50 tys. zł.
Pełna informacja na ten temat: https://bip.um.wlocl.pl/12906/609/nabor-wnioskow-dotyczacych-usuniecia-wyrobow-zawierajacych-azbest-z-nieruchomosci-znajdujacych-sie-na-terenie-gminy-miasto-wloclawek-w-2025-roku.html
Do 17 stycznia trwa nabór do programu rezydencji artystycznych w Galerii Sztuki Współczesnej w 2025 roku. Założeniem programu jest umożliwianie procesu twórczego oraz wspieranie inicjatyw artystycznych i edukacyjnych wykorzystujących potencjał miasta i pozwalających na kontakt i bezpośrednie działanie społeczności lokalnej z twórcami.
Program „Rezydencje artystyczne” realizowany jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Galeria Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej jest wykonawcą i koordynatorem projektu, więcej informacji można uzyskać na miejscu lub napisać na adres e‑mail: rezydencje@galeriasztuki.wloclawek.pl
Program „Rezydencje artystyczne” ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do artystów mieszkających w Polsce. Preferowane są projekty, dla których inspiracją jest kontekst Włocławka, jego historia, dziedzictwo kulturowe, urbanistyka, położenie geograficzne oraz teraźniejsze problemy społeczne. Celem programu jest budowanie relacji ze społecznością lokalną, nawiązywanie nowych kontaktów, upowszechnianie kultury i sztuki, oraz prezentacja różnorodnych postaw i praktyk artystycznych. Każdy pobyt rezydencyjny zakończony jest publicznym przedstawieniem efektu pracy autora w postaci spotkania autorskiego, prezentacji, spektaklu, koncertu, wystawy.
Rezydencje trwają od czterech do sześciu tygodni. Artyści-rezydenci mieszkają i tworzą w kamienicy przy ul. 3 Maja 18. W 2024 roku rezydencje we Włocławku odbyli: Hubert Bujak i Valentyna Byero.
Kwalifikację wojskową dla osób podlegających obowiązkowi stawiennictwa, zameldowanych na pobyt stały lub na pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy w naszym mieście, przeprowadzi Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 we Włocławku w okresie od 3 do 28 marca 2025 r. w godz. 7.15 do 14.00.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2025 r. podlegają:
1. Mężczyźni urodzeni w 2006 r.;
2. Mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3. Osoby, które w latach 2023–2024:
zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.
4. Kobiety urodzone w latach 1998–2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia, lub kończą naukę w zawadach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
5. Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.
Pełna informacja na ten temat: https://bip.um.wlocl.pl/12894/1353/kwalifikacja-wojskowa-w-2025-roku.html
W styczniu 2025 r. rusza mobilny mammobus, który umożliwi bezpłatne wykonanie mammografii, czyli kluczowego badania w profilaktyce raka piersi. Zapraszamy wszystkie kobiety w wieku od 45 do 74 roku życia do skorzystania z tej cennej możliwości.
Mammobus będzie dostępny we Włocławku w następujących terminach: 16 stycznia, 17 lutego, 17 marca, 24 kwietnia, 13 czerwca br. Aby skorzystać z badania, wystarczy wcześniej zarejestrować się telefonicznie, pod numerem: 58 767 34 44. Badania wykonywane będą na parkingu przy Zielonym Rynku przez firmę Geneva Trust.
Pamiętajmy, im wcześniej wykryte zmiany, tym większe szanse na wyleczenie. Regularne badania są kluczowe dla zdrowia, dlatego warto zadbać o profilaktykę.
Uczniowie Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie filmowym "Segregacja? Akcja!". Zadaniem uczniów było przygotowanie rolki przedstawiającej sposoby postępowania z elektroodpadami.
Zwycięzcy to: Szymon Ansilewski-Wrzesiński, Miłosz Kosmalski, Kewin Mistera
Opiekunem zespołu filmowego była Małgorzata Węgrzynowska.
Informacja na ten temat: https://www.facebook.com/szkolazsel/?locale=pl_PL
W najbliższy wtorek, 14 stycznia 2025 r. w godzinach 9:00-12:00 w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ul. Kapitulnej 24 będzie gościł przedstawiciela z Wojskowego Centrum Rekrutacji Włocławek.
To doskonała okazja dla osób zainteresowanych karierą w wojsku, aby: uzyskać szczegółowe informacje, zadać pytania bezpośrednio ekspertowi, czy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące służby wojskowej.
13 stycznia na platformie konsultacyjnej udostępniliśmy ankietę ewaluacyjną Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2025. Serdecznie zachęcamy do wyrażenia opinii o zakończonej niedawno edycji. Ankieta będzie czynna do 31 stycznia 2025 r.
Wypełnienie ankiety trwa dosłownie kilka minut, a udział mieszkańców pozwoli nam na podejmowanie działań na miarę oczekiwań i będzie przydatne przy organizowaniu kolejnej edycji Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Zależy nam, aby budżet obywatelski w naszym mieście stale się rozwijał i zmieniał zgodnie ze spostrzeżeniami i uwagami mieszkańców.
Ankieta jest oczywiście anonimowa. Pytamy w niej m.in. jak oceniają Państwo ideę funkcjonowania budżetu obywatelskiego, co we Włocławskim Budżecie Obywatelskim jest dla Państwa najważniejsze, czy Państwa zdaniem podział na kategorie zieloną, instytucjonalną i ogólnomiejską jest dobrym pomysłem i powinien być kontynuowany w następnych edycjach? To tylko kilka przykładów pytań zawartych w ankiecie.
Bezpośredni link do ankiety: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/konsultacje/01944fac-325b-4688-b476-67a7314d6f60
W styczniu 2025 r. rusza mobilny mammobus, który umożliwi bezpłatne wykonanie mammografii, czyli kluczowego badania w profilaktyce raka piersi. Zapraszamy wszystkie kobiety w wieku od 45 do 74 roku życia do skorzystania z tej cennej możliwości.
Mammobus będzie dostępny we Włocławku w następujących terminach: 16 stycznia, 17 lutego, 17 marca, 24 kwietnia, 13 czerwca br. Aby skorzystać z badania, wystarczy wcześniej zarejestrować się telefonicznie, pod numerem: 58 767 34 44. Badania wykonywane będą na parkingu przy Zielonym Rynku przez firmę Geneva Trust.
Pamiętajmy, im wcześniej wykryte zmiany, tym większe szanse na wyleczenie. Regularne badania są kluczowe dla zdrowia, dlatego warto zadbać o profilaktykę.
🎨 Zapraszamy do udziału w XVII Ogólnopolskim Konkursie Rzeźbiarskim im. Stanisława Zagajewskiego! 🎭
Konkurs organizowany przez Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej ma na celu promowanie rzeźby jako sztuki oraz upamiętnienie Stanisława Zagajewskiego – mistrza nurtu „art brut”.
👩🎨 Dla kogo?
➡️ Uczniowie szkół podstawowych (klasy 4-8).
➡️ Młodzież szkół ponadpodstawowych.
🔔 Terminarz Konkursu:
📅 Do 11 lutego 2025 r.
➡️Dostarczanie prac w kategorii „prace nadesłane” (bez opłaty wpisowej).
➡️Zgłaszanie uczestników do kategorii „prace tworzone na miejscu” (opłata wpisowa: 25 zł).
📅 21 lutego 2025 r.
➡️Tworzenie prac na miejscu: Centrum Kultury „Browar B.”, ul. Łęgska 28, godz. 9:00–13:00.
➡️Rejestracja uczestników: od godz. 8:00.
📅 4 kwietnia 2025 r.
➡️Wernisaż wystawy pokonkursowej, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród:
📍 Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej – Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12, godz. 12:00.
🎭 Nie czekaj – pokaż swój talent i zostań częścią tej wyjątkowej tradycji artystycznej!
📩 Szczegóły dostępne na stronach organizatorów.
🌟 Zapraszamy do udziału w Samorządowym Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”! 🌟
📢 Konkurs promuje ideę wolontariatu i wyróżnia młodych ludzi, którzy bezinteresownie angażują się w pomoc innym.
👫 Kto może wziąć udział?
➡️Dzieci i młodzież w wieku 10-20 lat zaangażowani w wolontariat.
➡️Uczniowie działający w szkolnych kołach i klubach wolontariatu.
🎯 Cel Konkursu:
➡️Promowanie prospołecznych postaw i działań na rzecz najbliższego otoczenia.
➡️Upowszechnianie życzliwości i empatii, przeciwdziałanie agresji.
🏆 Kategorie konkursowe:
🔸 „Ósemeczki” – uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych.
🔸 „Ósemki” – uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
🔸 Wyróżnienia w kategorii grupowej dla wolontariuszy.
📅 Termin zgłoszeń: do 28 lutego 2025 r.
📍 Miejsce składania zgłoszeń:
➡️ Osobiście: Urząd Miasta Włocławek, pokój nr 33.
➡️ Pocztą: Urząd Miasta Włocławek, Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek (z dopiskiem „pokój 33”).
➡️ Mailowo: abialopiotrowicz@um.wloclawek.pl (z obowiązkowym dostarczeniem dokumentów papierowych)
ℹ️ Szczegóły i karty zgłoszeniowe dostępne na stronie: http://swiatnatak.pl/8-wspanialych-zgloszenia/
💡 Nie przegap okazji, by wyróżnić młodych wolontariuszy z naszej społeczności! 💙
Zapisy na BroFerie w Skarbcu Fajansu nadal trwają. Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat na warsztaty, które odbędą się w dniach 20–24 stycznia 2025.
Każdy dzień to inny temat:
20 stycznia (poniedziałek): „Fantastyczne zwierzęta”
Zwiedzanie wystawy, quiz wiedzy o zwierzętach i lepienie figurek z gliny.
21 stycznia (wtorek): „Ptaszki-igraszki”
Malowanie ptasich motywów i lepienie ptaków z gliny.
22 stycznia (środa): „Zimowy świat”
Warsztaty z druku 3D, malarski kolaż i zabawa z kołem garncarskim.
23 stycznia (czwartek): „Pingwinki”
Rzeźbienie figurek pingwinów, malowanie angobami i tworzenie przypinek.
24 stycznia (piątek): „Zgadnij co ulepisz”
Zabawy sensoryczne, warsztaty z ceramiki i poczęstunek na zakończenie.
Kiedy? 20-24.01.2025 r., godz. 10.00 – 13.00
Gdzie? Skarbiec Fajansu, ul. Żabia 2
Koszt? 35 zł/dzień. Bilety do nabycia w kasie Skarbca Fajansu.
Kontakt: tel. 54 427 02 64 lub 54 427 02 60
Nowe Stacje na drobne elektroodpady od @PGK Saniko już dostępne dla mieszkańców 🤩❗
Cztery nowe lokalizacje:
📍al. Jana Pawła II - os. Michelin (obok sklepu Stokrotka)
📍ul. Grodzka - os. Zawiśle (przed budynkiem biblioteki miejskiej)
📍ul. Okrzei - os. Śródmieście (przy przejściu podziemnym, dawny Bank PKO)
📍ul. Wiejska - os. Południe (przy aptece "Alba")
Co można wrzucić do takich stacji ❓
Stacje przystosowane są do zbiórki drobnych elektroodpadów takich jak:
✅baterie 🪫
✅żarówki 💡
✅sprzęt komputerowy (tonery) 🖨
✅ładowarki 🔌
✅telefony 📱
Nie wiesz jak dotrzeć do najbliższego dla ciebie punktu❓ Żaden problem❗
Na stronie internetowej znajdziesz opcje "prowadź do"🚶
🌐https://saniko.com.pl/stacje-na-drobne-elektroodpady/
Co to znaczy ❓
Wybierz punkt który cię interesuje, następnie kliknij na zdjęcie wybranej stacji i zostaniesz przekierowany do GOOGLE MAP's 🗺gdzie bez problemu dotrzesz do stacji na drobne elektroodpady
Przypomnijmy: na terenie Włocławka są rozmieszczone stacje, do których można wrzucać drobne elektroodpady, takie jak: telefony, słuchawki, myszki komputerowe, żarówki, baterie, kable/ładowarki, tonery. To bardzo wygodna opcja biorąc pod uwagę, że w naszych domach zalega wiele tego typu sprzętów, a często nie wiemy, gdzie je bezpiecznie wyrzucić.
Dotychczas, stacje-wrzutnie znajdowały się przy ulicach: Ostrowskiej (pętla autobusowa), Kaliskiej (Stokrotka/zielony przystanek MPK), Zielonym Rynku (Urząd Miasta przy bankomacie) oraz Wysokiej (Międzyosiedlowy basen miejski).
Teraz udostępniono kolejne stacje w czterech nowych lokalizacjach: al. Jana Pawła II - os. Michelin (obok sklepu stokrotka), ul. Grodzka - os. Zawiśle (przed budynkiem biblioteki miejskiej), ul. Okrzei - os. Śródmieście (przy przejściu podziemnym, dawny Bank PKO),
ul. Wiejska - os. Południe (przy aptece "Alba").
Stacje przystosowane są do zbiórki drobnych elektroodpadów takich jak: baterie, żarówki, ładowarki, telefony, drobny sprzęt komputerowy.
7 stycznia 2025 r. została zawarta umowa z Zakładem Remontowo-Budowlanym Cezary Błaszczyk z Włocławka na przebudowę zabytkowej kamienicy znajdującej się przy ul. Brzeskiej 15, w obszarze rewitalizacji.
Wykonawcy prac, przy wsparciu Konserwatora Zabytków odtworzą modernistyczne elementy tej kamienicy oraz zaaranżują wnętrza tak, by mogło tu powstać siedem dostępnych mieszkań na wynajem, wykończonych w standardzie "pod klucz" – mówi Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki.
Dodatkowo, w budynku zostanie zamontowana winda, co zapewni komfort przyszłym mieszkańcom.
Wartość zadania wynosi ponad 2,7 mln zł, aż 80 % tej kwoty samorząd Włocławka pozyskał ze środków zewnętrznych z BGK. Finisz prac przewidziany jest pod koniec 2025 roku.
Straż Miejska udostępnia na swojej stronie internetowej informacje Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu na temat form pomocy osobom w kryzysie bezdomności.
Są to zaktualizowane informacje o placówkach udzielających pomocy i wsparcia osobom bezdomnym, również we Włocławku. Przedstawione informacje pozyskane zostały na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki
Społecznej w Toruniu wśród schronisk, noclegowni, ogrzewalni, jadłodajni i stołówek, w których osoby w kryzysie bezdomności mogą skorzystać z pomocy.
Materiał na ten temat jest dostępny na: https://strazmiejska.um.wlocl.pl/
W dniach 11 i 12 stycznia 2025 r. na terenie miasta odbędzie się szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).
📅 11 stycznia 2025 r.
➡️ W godzinach dopołudniowych zaplanowany jest przemarsz żołnierzy 84. batalionu lekkiej piechoty.
➡️ Trasa: ulica Leśna oraz ścieżka rowerowa wzdłuż drogi krajowej DK 91 w kierunku jeziora Wikaryjskiego, gdzie żołnierze rozbiją obozowisko.
📅 12 stycznia 2025 r.
➡️ W godzinach porannych żołnierze wrócą tą samą trasą.
ℹ️ Żołnierze będą przemieszczać się w pełnym oporządzeniu z bronią długą służbową
Na stronie internetowej Urzędu Miasta można sprawdzić bieżące dane o jakości powietrza we Włocławku. Dane pochodzą ze stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz czujników Airly umieszczonych na terenie Włocławka.
Można sprawdzić jakość powietrza dla rejonów, takich jak: Południe, Śródmieście, Zawiśle i Michelin z poziomem m.in. pyłu zawieszonego i dwutlenku azotu.
Dane są dostępne na: https://www.wloclawek.eu/strona-4475-jakosc_powietrza_we_wloclawku.html
🌲 Zbiórka żywych choinek we Włocławku 🌲
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” informuje, że od 8 stycznia do 31 stycznia 2025 r. na terenie miasta Włocławek pojawi się 18 kontenerów przeznaczonych wyłącznie do zbiórki żywych choinek.
🗑 Lokalizacje kontenerów:
➡Zielony Rynek (1 szt.)
➡ul. Promienna (pętla autobusowa) (1 szt.)
➡ul. Toruńska 53B (1 szt.)
➡ul. Toruńska 93 (1 szt.)
➡ul. Norwida 1 (1 szt.)
➡ul. Płocka 127A (1 szt.)
➡ul. Broniewskiego (plac cyrkowy) (1 szt.)
➡ul. Kolska 14 (1 szt.)
➡ul. Kaszubska 3 (1 szt.)
➡ul. Olszowa 7 (1 szt.)
➡ul. Bartnicka (przy boisku) (1 szt.)
➡ul. Hoża 2 (1 szt.)
➡ul. Celulozowa 29 (1 szt.)
➡skrzyżowanie Polna/Barska (1 szt.)
➡skrzyżowanie Ostrowska/Kręta (1 szt.)
➡skrzyżowanie Kapitulna/Jastrzębia (1 szt.)
➡skrzyżowanie Chocimska/Pogodna (1 szt.)
➡skrzyżowanie Dziewińska/Wiejska (1 szt.)
🏡 Obiór z posesji jednorodzinnych:
Dla mieszkańców domów jednorodzinnych odbiór żywych choinek odbędzie się w dniu opróżniania pojemników na odpady „BIO”.
Dziękujemy za dbałość o środowisko i zapraszamy do skorzystania z wyznaczonych miejsc zbiórki! ♻️
♻️ Zbiórki odpadów wielkogabarytowych we Włocławku ♻️
Przypominamy, że zbiórki wielkogabarytów odbywają się dwa razy w miesiącu na każdym osiedlu. To okazja, by pozbyć się niepotrzebnych mebli, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz innych odpadów wielkogabarytowych.
🔹 Jak przygotować odpady?
➡️Zabudowa wielolokalowa: odpady wystawiamy dzień przed planowaną zbiórką przed posesją lub przy ogólnodostępnej pergoli śmietnikowej, jeśli możliwy jest bezpośredni dojazd śmieciarki.
➡️Uwaga: Pracownicy PGK „Saniko” nie odbierają odpadów z posesji ani zamkniętych pergoli śmietnikowych.
🔹 Czego nie wystawiamy podczas zbiórki?
➡️Odpadów pobudowlanych i poremontowych
➡️Elementów wyposażenia łazienek
➡️Zużytych opon
🛠 Gdzie oddać inne odpady?
Takie odpady można dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Komunalnej 4 we Włocławku.
📞 Kontakt z PSZOK: 54 412 38 92
📅 Harmonogramy zbiórek znajdziecie w serwisach internetowych Saniko. W razie pytań prosimy o kontakt:
☎️ Saniko: 54 412 38 78 – 79
Dziękujemy za dbanie o czystość naszego miasta! 🌍
Miejska Biblioteka Publiczna we Włocławku zaprasza na wydarzenia dla dzieci i młodzieży organizowane w czasie ferii zimowych 2025.
Tradycyjnie, przygotowano bogatą ofertę zajęć czytelniczych, warsztatowych, gier i konkursów. Ferie odbędą się zarówno w bibliotece przy ul. Warszawskiej (w sali kameralnej, strefie dziecka i mediatece) jak i w filiach biblioteki na osiedlach.
Dnia 18 stycznia 2025 r. o godz. 11.00 w bibliotece przy ul. Warszawskiej odbędzie się zabawa integracyjna pt. Balobajka.
Szczegóły ferii w bibliotece: https://biblioteka.wloclawek.pl/ferie-w-bibliotece-2025/
Zbiórki odbywają się dwa razy w miesiącu na każdym z włocławskich osiedli, to dobra okazja do pozbycia się niepotrzebnych mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Ważne: w czasie zbiórki nie należy wystawiać odpadów pobudowlanych, poremontowych, elementów wyposażenia łazienek oraz zużytych opon. Przypominamy, iż odpady tego rodzaju można dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Komunalnej 4 we Włocławku, tel.: 54 412 38 92. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 54 412 38 78 – 79. Szczegółowe harmonogramy są dostępne na stronie: https://saniko.com.pl/wielkogabaryty/
Sylwester za nami, wkroczyliśmy w Nowy 2025 Rok. Na terenach należących do Miasta i pozostających w kompetencji instytucji samorządowych, już od wczesnych godzin porannych sprzątamy. Są to tereny, takie jak: chodniki, place, tereny zielone – generalnie wszystkie te obszary, które zwykle i rutynowo są sprzątane przez miejskie służby. W ramach dbałości o czystość we Włocławku i o komfort poruszania się zarówno kierowców jak i pieszych sprzątane są oczywiście także „posylwestrowe” pozostałości, które usuwane są na bieżąco. Jeśli uznają Państwo, że gdzieś jeszcze istnieje konieczność interwencji, prosimy o informację.
W związku z nowymi regulacjami dotyczącymi segregacji odpadów na terenie Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2025 roku tekstylia oraz odzież mogą trafiać wyłącznie do specjalnych pojemników – nie wyrzucimy ich już do odpadów zmieszanych.
We Włocławku działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowany przy ul. Komunalnej 4 we Włocławku. Do PSZOK oddamy: używaną i uszkodzoną odzież, tekstylia domowe (np. ręczniki, ścierki kuchenne, obrusy, zasłony, firanki, pościel, koce, narzuty itp.), obuwie i galanterię (np. torebki, paski, rękawiczki itp.), inne akcesoria tekstylne (np. torby materiałowe, plecaki, czapki, kapelusze itp.).
Niepotrzebną odzież w dobrym stanie, nadającą się do dalszego używania, wciąż można oddawać do specjalnych pojemników PCK.
Każdy wybuch dla zwierząt oznacza paraliżujący strach - błyski przerażają, a ogłuszający hałas wywołuje panikę. Zwierzęta drżą, chowają się w najciemniejsze zakamarki, a w wielu przypadkach uciekają na oślep, narażając się na wypadki i zaginięcie. To, co dla nas jest chwilą zabawy, dla nich oznacza godziny lęku, cierpienia, a czasem utraty poczucia bezpieczeństwa na zawsze.
Dlatego apelujemy o to, by nie strzelać w Sylwestra, a jeśli dla kogoś nie jest możliwe spędzenie tego dnia bez huku petard, warto rozważyć ograniczenie ilości fajerwerkowych strzałów, dla bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt.
W dniu 31 grudnia Przychodnie, Dział Fizjoterapii przy ul. Mickiewicza 3 i Żeromskiego 28a oraz Administracja Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej czynne będą do godziny 14.00.
W godzinach od 14.00 do 18.00 dyżur będzie pełniła Przychodnia Nr 1 przy ul. Kilińskiego 16, gdzie będą udzielane świadczenia zdrowotne osobom dorosłym oraz dzieciom.
Od 31 grudnia 2024 r. godz.13:00 do 2 stycznia 2025 r. godz. 13:00, system CEIDG i niektóre usługi na Biznes.gov.pl będą niedostępne. Ma to związek z pracami serwisowymi systemu i wynika z komunikatu Ministerstwa Rozwoju i Technologii o wdrożeniu od dnia 01.01.2025 r. e-Doręczeń oraz kodów PKD 2025.
W dniach 25-26.12.2024 i 1.01.2025 Centrum Kultury Browar B. i wszystkie filie pozostają zamknięte.
Godziny otwarcia kas Browaru B.: 24.12.2024 w godzinach 8.00-12.00, 27.12.2024 kasy czynne w godzinach 8.00-15:00. 30-31.12.2024 – kasy nieczynne.
Zwiedzanie wystaw w Browarze B. przy ul. Łęgskiej 28: 24.12 i 31.12 w godz. 10.00-12.00, 27.12 i 30.12 w godz. 11.00-18.00, 28.12 w godz. 14.00-18.00 (ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem).
Zwiedzanie Interaktywnego Centrum Fajansu – Skarbca Fajansu: 24.12 w godz. 9.00-12.00, 27.12 w godz. 10:00-18:00, 28-29.12 w godz. 10.00-16.00, 30-31.12 nieczynne (ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem).
Godziny pracy miejskich instytucji w czasie Świąt Bożego Narodzenia
Urząd Miasta we Włocławku
24.12 - 26.12 - nieczynny
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku
24.12 - od 8:00 do 12:00
25-26.12 - nieczynne
Ośrodek Sportu i Rekreacji Włocławek
- Baseny
24.12 - tylko Międzyosiedlowy Basen Miejski - od 6:15 do 14:00 (ostatnie wejście 12:30). Delfin nieczynny
25-26.12 - Nieczynne
Lodowisko ⛸
24.12 - nieczynne
25-26.12 - wejścia 15:00, 17:00 i 19:00.
24.12 - kasa czynna w godz. 8:00 - 12:00
25-26.12 - nieczynne
Kasa Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego
23-26.12 - nieczynna
Bilety można kupować przez Internet.
Kasy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Włocławku
24.12 - 9:00 - 12:00
25-26.12 - nieczynne
Punkt Obsługi Klienta i PSZOK
24.12 - 7:00 - 14:00
25-26.12 - nieczynne
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku
24 - 26.12 - nieczynne
Miejski Zarząd Infrastruktury Drogowej i Transportu
24 - 26.12 - nieczynne
Miejski Zakład Zieleni i Usług Komunalnych
24 - 26.12 - nieczynne
Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej
24.12 - do 14:00, od 14:00 do 18:00 dyżur pełni Przychodnia nr 1 przy ul. Kilińskiego
25-26.12 - nieczynne
W dniach 23.12 br. oraz 27.12-31.12 br. zawieszone są kursy szkolne autobusów MPK (autobusy będą kursować tak jak w okresie ferii i wakacji). W wigilię 24.12.2024r. miejskie autobusy będą kursować według rozkładu na sobotę.
W wigilię, 24 grudnia Międzyosiedlowy Basen Miejski przy ul. Wysokiej będzie dostępny w godz. 6:15-14:00 (ostatnie wejście o godz. 12:30) Kryta Pływalnia Delfin w wigilię będzie nieczynna. W święta, 25-26 grudnia obydwa baseny miejskie będą nieczynne.
Lodowisko przy ul. Wysokiej w dniu 24 grudnia będzie zamknięte. W dniu 25 i 26 grudnia oraz 31.12.2024 i 01.01.2025 wejścia na lodowisko o godz. 15.00, 17.00 i 19.00.
📢 Ostatni dzień na wypełnienie ankiet! Nie przegap okazji, by wpłynąć na przyszłość Włocławka!
✅ Ankieta dotycząca drogi ekspresowej S10
Tylko dziś, do 20 grudnia 2024 r., możesz oddać głos w ankiecie dotyczącej planowanej budowy drogi ekspresowej S10. Twoja opinia pomoże wybrać najlepszy wariant przebiegu tej trasy na terenie miasta.
🔗 Wypełnij ankietę online: Ankieta S10
📲 Masz aplikację mMieszkaniec? Skorzystaj z niej, by wziąć udział w konsultacjach jeszcze szybciej.
✅ Ankieta dotycząca działań rozwojowych Włocławka
Jeszcze dziś możesz wypełnić ankietę na temat potrzeb i oczekiwań mieszkańców w zakresie przyszłych działań rozwojowych miasta. Wyraź swoje zdanie na temat kursów zawodowych, transportu publicznego, środowiska i bezpieczeństwa.
🔗 Wypełnij ankietę online: Ankieta działań rozwojowych
📄 Papierowe formularze dostępne w Urzędzie Miasta i kawiarence obywatelskiej przy ul. 3 Maja 18.
🗳 Dlaczego warto wziąć udział?
Twoje zdanie ma znaczenie! Wyniki ankiet będą miały realny wpływ na decyzje dotyczące rozwoju Włocławka i realizację projektów finansowanych m.in. z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
Nie czekaj – wypełnij ankiety już teraz i pomóż kształtować przyszłość naszego miasta! 🏙️✨
🚌 Przypominamy, że w poniedziałek 23 grudnia oraz od 27 do 31 grudnia zawieszone będą kursy szkolne autobusów. W te dni autobusy będą kursować tak jak w okresie ferii i wakacji. Natomiast w wigilię 24 grudnia autobusy będą kursować wg rozkładu na sobotę.
W wigilię i sylwestra kasy biletowe Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będą otwarte w innych godzinach, niż zwykle. 24 grudnia i 31 grudnia 2024 r. kasy czynne będą od godziny 9.00 do godziny 12.00.
W sobotę, 14 grudnia, Teatr Impresaryjny we Włocławku stał się miejscem szczególnego wydarzenia. Teatr Ludzi Upartych (TLU) zaprezentował premierę wznowieniową spektaklu „Rewizor” według komedii Nikołaja Gogola.
🎭 Spektakl w hołdzie Janowi Polakowi
Pierwotnie wznowienie „Rewizora” miało zostać przygotowane przez wieloletniego reżysera i dyrektora Teatru, Jana Polaka, którego nagła śmierć przerwała te plany. W hołdzie dla Mistrza zespół TLU postanowił podjąć się realizacji spektaklu samodzielnie.
🏛️ Nadanie Scenie Dużej imienia Jana Polaka
Premiera była również okazją do uhonorowania pamięci Jana Polaka. W ramach uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową, a Scena Duża Teatru otrzymała imię Jana Polaka.
Był to wieczór pełen emocji, wspomnień i teatralnej magii, podkreślający wkład Jana Polaka w rozwój włocławskiej kultury i sceny teatralnej.
🎄 Świetlna Stolica Polski 2024 🎄
Czy Włocławek ma szansę zostać Świetlną Stolicą Polski 2024? To zależy od nas! 🌟
📌 Jak to działa?
Plebiscyt składa się z dwóch etapów:
1️⃣ Etap wojewódzki: Każde miasto z województwa może wziąć udział. Do finału ogólnopolskiego awansuje jedno miasto z każdego województwa.
2️⃣ Finał ogólnopolski: 16 miast-finalistów rywalizuje o tytuł Świetlnej Stolicy Polski 2024.
📌 Co można wygrać?
🏆 Nagrody w etapie wojewódzkim:
Każdy finalista otrzyma nagrody o wartości 10 000 zł brutto, które trafią do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, placówek edukacyjnych lub osób w trudnej sytuacji życiowej.
🏆 Nagrody w finale ogólnopolskim:
Miasto, które zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma dodatkowe nagrody o łącznej wartości 50 000 zł brutto:
🎁 Bon na sprzęt AGD o wartości 20 000 zł brutto, który trafi do najbardziej potrzebujących.
🎁 Voucher na instalację fotowoltaiczną o wartości 30 000 zł brutto lub dodatkowy bon na sprzęt RTV/AGD o tej samej wartości.
📌 Jak głosować?
👉 Wejdź na stronę: www.swiecsie.pl
👉 Głosuj codziennie! Tam znajdziesz też szczegółowy regulamin konkursu.
🎅 Do dzieła! Zróbmy wszystko, by nasze miasto zabłysło na mapie Polski! ✨
Inicjatorem akcji jest Energa z Grupy ORLEN, a organizatorem — Polska Press Grupa. Partnerzy to Energa-Obrót i Energa Oświetlenie.
Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. we Włocławku informuje, że w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia tj. 24.12.2024r. oraz w Sylwestra tj. w dniu 31.12.2024 r. Przychodnie, Dział Fizjoterapii przy ul. Mickiewicza 3 i Żeromskiego 28a oraz Administracja MZOZ Sp. z o.o. czynne będą do godziny 14.00.
W godzinach od 14.00 do 18.00 Dyżur pełni Przychodnia Nr 1 przy ul. Kilińskiego 16, gdzie będą udzielane świadczenia zdrowotne osobom dorosłym oraz dzieciom.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zaprasza na szkolenie: „Poprawa jakości edukacji włączającej – ocena funkcjonalna w szkole/przedszkolu. Współpraca placówek w zakresie planowanych zmian w pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dziecka/ucznia.”
Szkolenie odbędzie się dnia 15.01.2025 r. w godzinach 15.30 – 18.00 w siedzibie Poradni przy ul. Wojska Polskiego 27. Zapisy na szkolenie pod nr telefonu 54 232-59-18 lub osobiście w punkcie obsługi klienta.
Plebiscyt jest podzielony na dwa etapy – wojewódzki i ogólnopolski. W etapie wojewódzkim może wziąć udział każde miasto. Miejscowości mogą być zgłaszane przez instytucje oraz przez mieszkańców – wówczas mówimy o zgłoszeniu społecznym. Do ogólnopolskiego finału może awansować 16 miast, po jednym z każdego województwa. Wszyscy finaliści otrzymują nagrody o wartości 10 000 złotych brutto, które zostaną przekazane mieszkańcom ośrodków pomocy społecznej, placówek edukacyjnych i opiekuńczych lub też osobom w trudnej sytuacji życiowej.
W ogólnopolskim finale miasta mają szansę zdobyć tytuł Świetlnej Stolicy Polski 2024. Miasto, które zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma dodatkowe nagrody o łącznej wartości 50 000 złotych. Na nagrodę składają się: bon o wartości 20 000 zł brutto na sprzęt AGD,
który zostanie przekazany najbardziej potrzebującym oraz voucher na instalację fotowoltaiczną o wartości 30 000 zł brutto lub dodatkowy voucher na sprzęt RTV/AGD o tej samej wartości.
Inicjatorem akcji jest Energa z Grupy ORLEN, a jej organizatorem — Polska Press Grupa. Partnerami akcji są Energa-Obrót i Energa Oświetlenie.
Głos można oddać na stronie http://www.swiecsie.pl/ Tam również dostępny jest regulamin wraz z zasadami konkursu. Co ważne, głosować można codziennie.
🎄 Świąteczne pocztówki dźwiękowe w bibliotece!
Biblioteka przy ul. Warszawskiej zaprasza do zakupu wyjątkowych pocztówek dźwiękowych 🎶 z kodami QR, które umożliwiają posłuchanie pastorałek w wykonaniu zespołu The Bibliokers.
💸 Cena: tylko 2 zł
📜 Ciekawostka o pocztówkach dźwiękowych:
Ich unikalna nazwa pochodzi od materiału wykonania – grubego papieru pokrytego tworzywem sztucznym. Wyglądały jak widokówki, ale można je było odtwarzać na gramofonie z prędkością 45 obrotów na minutę.
Święta tuż, tuż – warto zdobyć ten niecodzienny, świąteczny upominek i wspierać lokalne inicjatywy! 🎅✨
12 grudnia 2024 r. w Centrum Konferencyjnym na stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbył się Kongres Sportu Powszechnego, podczas którego wyróżniono osoby, które działały w programie Aktywna Szkoła.
Animatorem Roku 2024 w województwie kujawsko-pomorskim został Przemysław Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 7 we Włocławku. Jest to jego trzecia taka nagroda. Poprzednio zdobył w 2012 i 2018 roku. Wyróżnienia wręczył minister sportu Sławomir Nitras. W naszym mieście w programie Aktywna Szkoła bierze udział 7 kompleksów sportowych Orlik oraz kilka szkół podstawowych i średnich.
Przez cały rok 2024 w Szkole Podstawowej nr 7 odbywały się różne wydarzenia sportowe m.in. dwa Eventy: „Sportowy dzień z Aktywną Szkołą”, w którym udział wzięło ponad 300 dzieci, oraz "Trenuj z Aktywną Szkołą!". W tym evencie wzięli udział uczniowie z klas V-VIII podzieleni na grupy, które trenowały koszykówkę, piłkę nożną, lekkoatletykę, badminton, strzelectwo i frisbee. Byli też obecni zaproszeni goście - przedstawiciele Urzędu Miasta Włocławek. Wydarzenie prowadził aktor i konferansjer Damian Bąbol, a gościem specjalnym była ambasadorka Aktywnej Szkoły Edyta Litwiniuk oraz lekkoatletka Emilia Ankiewicz-Obukowicz, olimpijka z Rio de Janeiro. Nie zabrakło realizacji zajęć sportowych w ramach Narodowego Dnia Sportu i Europejskiego Tygodnia Sportu. Rozegrane zostały także eliminacje Turnieju „Z Orlika na Stadion” i wiele innych zajęć sportowych dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
Program Aktywna Szkoła finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Operatorem krajowym jest Fundacja Orły Sportu.
📢 Przypomnienie dotyczące obowiązków związanych z wyrobami azbestowymi
Prezydent Miasta Włocławek przypomina, że osoby prawne, w tym jednostki samorządowe, wykorzystujące wyroby zawierające azbest, zobowiązane są do przestrzegania wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r.
1️⃣ Przekazanie „Informacji o wyrobach zawierających azbest” (załącznik nr 3 do ww. rozporządzenia) w formie papierowej do marszałka województwa.
2️⃣ Złożenie sprawozdania dotyczącego wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz oczyszczania instalacji lub urządzeń, zgodnie z wymogami rozporządzenia.
📜 Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. z 2011 r., Nr 8, poz. 31).
Prosimy o terminowe wypełnienie obowiązków, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami.
Włocławek konsultuje wariant drogi ekspresowej S10
Od 6 do 20 grudnia 2024 r. na platformie wloclawek.konsultacjejst.pl dostępna jest ankieta dotycząca planowanego przebiegu drogi ekspresowej S10 na odcinku od A1 do granicy województwa kujawsko-pomorskiego.
Dlaczego warto wziąć udział?
Twój głos wskaże, który wariant trasy powinien być realizowany na terenie Włocławka. Wyniki ankiety posłużą jako oficjalne stanowisko miasta w tej sprawie.
Jak wypełnić ankietę?
Wprowadź swoje dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania i e-mail (weryfikacja).
Z jednego adresu e-mail można zagłosować tylko raz.
Link do ankiety:
https://wloclawek.konsultacjejst.pl/
Co warto wiedzieć o drodze S10?
Droga ekspresowa S10 to kluczowy element Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r., który połączy Warszawę ze Szczecinem, integrując inne trasy szybkiego ruchu (m.in. A1, A6, S3, S6).
Więcej informacji, plany sytuacyjne oraz ulotki znajdziesz na stronie projektu:
Twoja opinia ma znaczenie – pomóż zdecydować o przyszłości Włocławka!
17 grudnia 2024 r. o godz. 9.00 w sali nr 4 Urzędu Miasta Włocławek przy Zielonym Rynku 11/13 odbędzie się XII Sesja Rady Miasta.
Przedmiotem obrad sesji będą m.in. uchwały w sprawie: - wyrażenia zgody na przekazanie w drodze darowizny na rzecz Województwa Kujawsko – Pomorskiego nieruchomości, stanowiących własność Gminy Miasto Włocławek; - przyjęcia od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego niektórych zadań z zakresu administracji rządowej, dotyczących kwalifikacji wojskowej na terenie Miasta Włocławek w 2025 roku; - wyrażenia zgody na realizację przez Gminę Miasto Włocławek Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn.: „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Radni podejmą także uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie wysokości opłat za korzystanie z miejskich obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych użyteczności publicznej pozostających w trwałym zarządzie lub w administrowaniu Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włocławku oraz uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznanych Gminie Miasto Włocławek na realizację w 2024 roku zadań na rzecz osób niepełnosprawnych.
Szczegółowy porządek obrad sesji dostępny jest pod adresem:
W najbliższy piątek 20 grudnia 2024 r. o godz. 11.00 w sali nr 4 ratusza przy Zielonym Rynku 11/13 rozpocznie się Wigilia dla Mieszkańców.
Gorąco zapraszam mieszkańców Włocławka; miło mi będzie spotkać się z Państwem i wymienić świątecznymi życzeniami. Na naszej wigilii pojawi się też światełko betlejemskie, którego symboliczną iskierkę będzie można zabrać ze sobą do domu – mówi Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka.
Oczywiście, podczas wigilii nie może zabraknąć poczęstunku w postaci tradycyjnych wigilijnych potraw, które przygotuje Jadłodajnia „U Świętego Antoniego”. Będzie choinka, zabrzmią też piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru „Jubilat”.
🎄 Warsztaty rękodzielnicze z muzyką ludową – poznaj kujawskie tradycje! 🎶
20 grudnia 2024 r. zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, które połączą sztukę rękodzieła z bogatą tradycją muzyki ludowej Kujaw. To idealna okazja, aby poczuć magię świąt i odkryć regionalne dziedzictwo!
✨ Co w programie?
🎨 Nauka tworzenia tradycyjnych kujawskich dekoracji – pająków ze słomy.
🎵 Wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni bożonarodzeniowych z Kujaw.
📅 Dwie grupy warsztatowe:
1️⃣ Godz. 11:00–14:00 – Centrum Wsparcia Społecznego, ul. Piekarska 25.
2️⃣ Godz. 15:00–18:00 – Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Żabia 12a.
👥 Dla kogo?
Warsztaty są otwarte dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Liczba miejsc ograniczona do 20 osób w każdej grupie – decyduje kolejność zgłoszeń.
📞 Zapisy i informacje:
Centrum Wsparcia Społecznego, ul. Piekarska 25, tel. 517 754 660.
Wstęp wolny!
🛠️ Organizatorzy:
Centrum Wsparcia Społecznego oraz Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Warsztaty są realizowane dzięki dofinansowaniu w ramach "Programu wsparcia projektów lokalnych" w związku z wdrażaniem Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek 2018–2028.
🌟 Dołącz do nas i poczuj wyjątkową atmosferę Kujawskich Świąt! 🎄
🚌 Zmiany w kursowaniu autobusów MPK Włocławek w okresie świątecznym 🎄
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Włocławku informuje o zmianach w rozkładzie jazdy:
📅 23 grudnia oraz od 27 do 31 grudnia 2024 r.
🚍 Kursy szkolne autobusów zostaną zawieszone.
Autobusy będą kursować zgodnie z rozkładem obowiązującym w ferie i wakacje.
📅 24 grudnia (wigilia)
🚍 Autobusy będą kursować według rozkładu sobotniego.
Prosimy o zaplanowanie podróży z uwzględnieniem zmian. Dziękujemy za wyrozumiałość i życzymy spokojnych przygotowań do Świąt! 🎁
Do 20 grudnia 2024 r. wypełnij ankietę i weź udział w kształtowaniu rozwoju Włocławka! 📝
Miasto Włocławek zaprasza mieszkańców do wypełnienia ankiety, która pomoże określić kierunki działań rozwojowych naszego miasta. Ankieta dostępna jest:
📍 W wersji papierowej:
▶️Hol Urzędu Miasta, ul. Zielony Rynek 11/13
▶️Kawiarenka Obywatelska, ul. 3 Maja 18
📍 Online: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/konsultacje/0193967c-dac9-4c7a-a1b5-606b9aa29fd4
Tematy ankiety:
▶️Preferencje dotyczące konsultacji społecznych,
▶️Rozszerzenie oferty bezpłatnych kursów zawodowych i kompetencji miękkich,
▶️Wsparcie samorządu dla przedsiębiorców,
▶️Rozwój nisko- i bezemisyjnych środków transportu (np. rower miejski, transport publiczny),
▶️Bezpieczeństwo, stan środowiska w mieście i wiele innych.
Dlaczego warto wziąć udział?
Miasto Włocławek planuje ubiegać się o dofinansowanie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, którego celem jest zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w UE. Państwa opinie pomogą w:
🔹 Zrozumieniu potrzeb lokalnej społeczności,
🔹 Wskazaniu priorytetów w planowanych działaniach,
🔹 Trafnym i skutecznym podejmowaniu decyzji dotyczących rozwoju Włocławka.
Program obejmuje działania w 12 obszarach tematycznych, takich jak: rozwój gospodarczy, migracje, ochrona środowiska i klimatu, bezpieczeństwo, transport publiczny i zdrowie.
🗓 Nie czekaj, wypełnij ankietę już dziś i miej wpływ na przyszłość Włocławka!
Włocławski Jarmark Bożonarodzeniowy i Food Truck Festivals - TO JUŻ JUTRO
Zapraszamy na magiczne wydarzenie na ul. 3 Maja już w najbliższy weekend – 14 i 15 grudnia 2024 r..
Sobota, 14 grudnia: 10:00-20:00
Niedziela, 15 grudnia: 10:00-18:00
Sobota: 12:00-21:00
Niedziela: 12:00-18:00
Burgery, quesadillas, churrosy, pad thai, owoce w czekoladzie, frytki belgijskie i wiele innych przysmaków z całego świata!
Przyjdźcie poczuć magię świąt i zasmakować w kulinarnych specjałach!
Do 20 grudnia 2024 r. można wypełniać ankietę potrzeb i oczekiwań mieszkańców Włocławka w zakresie działań rozwojowych. Formularz ankiety jest do pobrania w wersji papierowej w holu Urzędu Miasta przy ul. Zielonym Rynku 11/13 oraz w kawiarence obywatelskiej przy ul. 3 Maja 18.
Ankieta jest też dostępna na naszej platformie konsultacyjnej, pod adresem: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/konsultacje/0193967c-dac9-4c7a-a1b5-606b9aa29fd4
O co pytamy? Na przykład o preferowany sposób uczestnictwa w konsultacjach społecznych dotyczących spraw naszego miasta, ale także o poszerzenie oferty bezpłatnych kursów zawodowych, doskonalenie kompetencji miękkich wśród włocławskiej młodzieży potrzebnych na rynku pracy, Zwiększenie wsparcia samorządu dla przedsiębiorców, wykorzystanie nisko- i bezemisyjnych środków transportu (np. rower miejski, transport publiczny). Tematami podejmowanymi w ankiecie są też: bezpieczeństwo, stan środowiska w mieście i inne.
Serdecznie zapraszamy do wypełniania ankiety, ponieważ Miasto Włocławek planuje ubiegać się o dofinansowanie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego z mechanizmu Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej w celu zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej.
Kluczowym elementem w procesie podejmowania decyzji dotyczących rozwoju naszego miasta jest zaangażowanie społeczności lokalnej i uwzględnienie w planowanych działaniach Państwa opinii – opinii mieszkańców, najbardziej znających nasze miasto. Pomoże nam ona lepiej zrozumieć rzeczywiste potrzeby i oczekiwania mieszkańców, co w efekcie posłuży do podjęcia bardziej trafnych i skutecznych decyzji.
Wsparcie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast będzie ukierunkowane na realizację kompleksowych projektów rozwojowych łączących wybrane działania z dwunastu obszarów tematycznych objętych Programem, m.in. z zakresu rozwoju gospodarczego, migracji, ochrony środowiska i klimatu, bezpieczeństwa, transportu publicznego i zdrowia.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne informuje, że 23 grudnia oraz od 27 do 31 grudnia zawieszone będą kursy szkolne autobusów. W te dni autobusy będą kursować tak jak w okresie ferii i wakacji.
Natomiast w wigilię 24 grudnia autobusy będą kursować wg rozkładu na sobotę.
"Śródmiejska Choinka" to projekt lokalny organizowany przez stowarzyszenie Mieszkańcy Śródmieścia Włocławek w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w poniedziałek, 16 grudnia 2024 r. o godz. 11.00 do Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Cyganka 6/10.
W programie: wspólne ubieranie świątecznego drzewka. Przeprowadzenie warsztatów z ozdób świątecznych oraz konkursu wśród uczniów na najładniejszą bombkę. Wspólne kolędowanie oraz słodki poczęstunek dla dzieci.
Projekt "Śródmiejska Choinka" stowarzyszenia Mieszkańcy Śródmieścia Włocławek został wsparty finansowo przez Urząd Miasta Włocławek w ramach Programu wsparcia projektów lokalnych wpisanego do GPR.
Włocławek konsultuje wariant drogi ekspresowej S10
Od 6 do 20 grudnia 2024 r. na platformie wloclawek.konsultacjejst.pl dostępna jest ankieta dotycząca planowanego przebiegu drogi ekspresowej S10 na odcinku od A1 do granicy województwa kujawsko-pomorskiego.
Dlaczego warto wziąć udział?
Twój głos wskaże, który wariant trasy powinien być realizowany na terenie Włocławka. Wyniki ankiety posłużą jako oficjalne stanowisko miasta w tej sprawie.
Jak wypełnić ankietę?
Wprowadź swoje dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania i e-mail (weryfikacja).
Z jednego adresu e-mail można zagłosować tylko raz.
Link do ankiety:
https://wloclawek.konsultacjejst.pl/
Co warto wiedzieć o drodze S10?
Droga ekspresowa S10 to kluczowy element Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r., który połączy Warszawę ze Szczecinem, integrując inne trasy szybkiego ruchu (m.in. A1, A6, S3, S6).
Więcej informacji, plany sytuacyjne oraz ulotki znajdziesz na stronie projektu:
Twoja opinia ma znaczenie – pomóż zdecydować o przyszłości Włocławka!
🎭 Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego CODA 2024 🎭
14 grudnia scena Centrum Kultury „Browar B.” zamieni się w przestrzeń pełną pasji i emocji! 🌟
Tancerze z całej Polski staną do rywalizacji, celebrując piękno i różnorodność tańca współczesnego.
📅 Data: 14 grudnia 2024 r.
🕚 Godzina: 11:00
📍 Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, ul. Łęgska 28, Włocławek
🎥 Kategorie wiekowe: do 11 lat, 12-15 lat i powyżej 16 lat
💃 Co oceni jury?
✔️ Opowiadanie historii poprzez taniec
✔️ Technika wykonania
✔️ Wyraz artystyczny
✔️ Dobór muzyki i kostiumów
Taniec współczesny to wolność – brak sztywnych ram, przestrzeń dla jazzu, modernu, improwizacji i innych technik, które pozwalają tancerzom wyrazić siebie w wyjątkowy sposób.
✨ CODA 2024 to okazja, by podziwiać różnorodność tańca na profesjonalnej scenie z magią oświetlenia i dźwięku.
Przyjdź, poczuj tę energię i przekonaj się, jak taniec współczesny opowiada historie, które zostaną z Tobą na długo. Do zobaczenia! ❤️
9 grudnia 2024 r. prezydent Krzysztof Kukucki przekazał Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu we Włocławku karetkę transportową, o której zakupie zdecydowali mieszkańcy w ramach Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Jest to w pełni wyposażona karetka bariatryczna, specjalnie przystosowana do transportu pacjentów o większej masie ciała i z niepełnosprawnością ruchową.
Na tę propozycję z BO zagłosowało ponad pół tysiąca osób. Koszt zakupu karetki wyniósł ok. 800 tysięcy złotych.
Dodatkową karetkę systemową dla włocławskiego szpitala, której przekazanie nastąpiło również 9 grudnia, zakupił Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. To wzmocni bezpieczeństwo mieszkańców Włocławka i okolic w zakresie ochrony zdrowia.
Ośrodek Sportu i Rekreacji poinformował, że w dniach 16 i 17 grudnia 2024 r. (poniedziałek i wtorek) Międzyosiedlowy Basen Miejski przy ul. Wysokiej będzie nieczynny. Powodem jest wymiana lamp w nieckach basenowych na energooszczędne - ledowe
W ostatnich dniach Stary Rynek zyskał wspaniałą ozdobę w postaci ławeczki Stanisława Zagajewskiego. Wybitny rzeźbiarz, nazywany „Włocławskim Nikiforem”, był związany z naszym miastem; tutaj tworzył i szukał inspiracji przemierzając ulice ze swoim wózkiem i gromadą ukochanych psów.
Ławeczkę na Starym Rynku zaprojektował i wykonał Karol Badyna, polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Realizacje artysty istnieją w wielu miastach Polski; również we Włocławku rzeźba profesora Badyny była obecna już wcześniej – to bardzo lubiana „ławeczka Marii” przy Zespole Szkół Chemicznych, czyli ławka upamiętniająca słynną polską noblistkę i patronkę szkoły, Marię Skłodowską-Curie.
Jak być ekologicznym na co dzień – less waste na święta!
Zbliżające się święta to idealny moment, aby wprowadzić w życie zasady ekologicznego stylu życia. W ramach projektu Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej, finansowanego przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Toruniu, uczestnicy warsztatów uczą się, jak dbać o środowisko każdego dnia. Oto kilka prostych i inspirujących pomysłów:
Pakowanie prezentów
Zamiast kupować nowe, błyszczące papiery czy torebki, spróbuj wykorzystać to, co już masz! Gazety, papier z odzysku czy opakowania uszyte z materiałów to świetne opcje less waste
Naturalne ozdoby
Choinkę możesz udekorować piernikami, orzechami i owocami – wygląda pięknie i pachnie obłędnie!
Przemyślane zakupy
Przed świętami przejrzyj, co już masz w domu – może wcale nie potrzebujesz kolejnych foremek do pierników, bombek czy nowych dekoracji. Zaplanuj też dokładnie zakupy spożywcze, aby uniknąć marnowania jedzenia
Podaruj wspomnienia zamiast rzeczy
Zamiast materialnych prezentów, podaruj bliskim czas i przeżycia: wspólne warsztaty, bilet na koncert czy rodzinny spacer w świątecznym klimacie
Wprowadzenie choćby jednej z tych zasad to krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia
Pamiętaj – małe zmiany mają wielkie znaczenie dla naszej planety!
Przypominamy, że cały czas trwają wstrzymania przepływu przez stopień wodny. W związku z kontynuacją remontu progu podpiętrzającego dolne stanowisko Stopnia Wodnego Włocławek w dniach od 16 do 20 grudnia 2024 r. w godzinach od 8.00 do 12.00 prowadzone będą wstrzymania przepływu wody przez stopień.
Każdorazowe zatrzymanie przypływu powoduje obniżenie poziomu wody w Wiśle o około 1,5 metra w rejonie Włocławka i o około 1 metr w rejonie Torunia. Pogorszenie warunków do żeglugi poniżej Stopnia Wodnego utrzymuje się do 12 godzin po wstrzymaniu przepływu. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność.
Wstrzymania przepływu nie będą realizowane w przypadku zmniejszenia się dopływu wody do zbiornika poniżej przepływu biologicznego.
Prognozowany dopływ wody do Zbiornika Włocławskiego można śledzić na stronie: hydro.imgw.pl/wodowskaz Kępa Polska.
Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 54 233 93 95 wewn. 25 oraz 601 381 189.
Specjalistyczny sprzęt do zimowego utrzymania dróg we Włocławku jest w pełnej gotowości – informuje PGK Saniko
Zimą 2024/2025 na nasze ulice i ścieżki rowerowe wyjedzie niezawodny sprzęt, który zadba o bezpieczeństwo mieszkańców.
Co wchodzi w skład parku maszynowego?
Pługi odśnieżne,
Piaskarko-solarki,
Ciągniki,
Rozsiewacze-motyle.
Zapas na zimę
Saniko posiada wystarczającą ilość mieszanki piasku i soli, która będzie wykorzystana na miejskich drogach i ścieżkach rowerowych w nadchodzącym sezonie.
Bądźcie spokojni – Włocławek jest przygotowany na każde wyzwanie zimy!
Audioinstalacja, zatytułowana: „Te słowa przestałem słyszeć” dotyczy osobistych przeżyć związanych ze stratą bliskiej osoby. W obliczu śmierci człowiek konfrontuje się z egzystencjalnymi pytaniami, dostrzegając ulotność życia. Życie często wypełniamy czynnościami, by nie myśleć o jego nieuchronnym końcu, a cisza i pustka po stracie mogą mieć różne wymiary.
Praca, poprzez dźwięk, obraz i światło, stawia odbiorcę w nowym kontekście, wywołując refleksję i przywołując wspomnienia. Subtelne dźwięki odzwierciedlają zarówno pustkę, jak i „muzykę” tego, co ocalało.
Autor audioinstalacji, Rafał Kołacki – to muzyk, koordynator/kurator projektów, twórca instalacji dźwiękowych.
Projekt zrealizowano w ramach stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.
Ekspozycję będzie można obejrzeć w sali nr 6 Centrum Kultury „Browar B.” w dniach: 9 grudnia w godz. 8.00 – 15.00 i 10 grudnia w godz. 11.00 – 18.00. Wstęp wolny.
Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki spotyka się w ratuszu z mieszkańcami Włocławka, aby wspólnie rozmawiać o takim przebiegu drogi S10, który będzie akceptowalny. Pierwsze ze spotkań, z udziałem przedstawicieli GDDKiA o/Bydgoszcz oraz Biura Projektowego TPF odbyło się w Urzędzie Miasta 27 listopada 2024 r., drugie – w formie warsztatowej – 5 grudnia 2024 r.
Od 6 do 20 grudnia 2024 r. na platformie konsultacji społecznych Włocławka: wloclawek.konsultacjejst.pl dostępna jest ankieta dotycząca planowanej budowy drogi ekspresowej S10 na odc. od A1 do granicy województwa. W ankiecie pytamy, który wariant i w jakim przebiegu, zdaniem mieszkańców Włocławka, powinien być realizowany na terenie miasta. Wyniki ankiety i wyrażona w niej wola mieszkańców, będą jednocześnie stanowiskiem Miasta Włocławek w tej sprawie.
Mieszkańcy, którzy posiadają zainstalowaną aplikację mMieszkaniec mogą zapoznać się ze szczegółami konsultacji oraz wygodnie wziąć udział w ankiecie w swoich telefonach. Aplikacja dostępna jest w sklepach GooglePlay: play.google.com oraz
AppStore: apps.apple.com.
Uczestnicy ankiety proszeni są o wpisanie danych, takich jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz adres e-mail, jako weryfikujący osobę wypowiadającą się w ankiecie. Z jednego adresu e-mail można zagłosować tylko raz. Bezpośredni link do ankiety: wloclawek.konsultacjejst.pl.
Droga ekspresowa S10 jest w strategicznych planach na szczeblu krajowym: Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r. i połączy Warszawę ze Szczecinem, łącząc liczne trasy szybkiego ruchu (m.in. A1, A6, S3, S5, S6, S11). Przedmiotem opracowywanej dokumentacji jest Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa drogi ekspresowej S10 na odc. od A1 do granicy województwa” w województwie kujawsko-pomorskim.
Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej wskazania preferowanego wariantu drogi ekspresowej S10. Plan orientacyjny, plany sytuacyjne oraz więcej informacji wraz z ulotkami można znaleźć na stronie: cz1.s10a1-oaw.pl.
Miasto Włocławek planuje ubiegać się o dofinansowanie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego z mechanizmu Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej w celu zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej.
Wsparcie to będzie ukierunkowane na realizację kompleksowych projektów rozwojowych łączących wybrane działania z dwunastu obszarów tematycznych objętych Programem, m.in. z zakresu rozwoju gospodarczego, migracji, ochrony środowiska i klimatu, bezpieczeństwa, transportu publicznego i zdrowia.
Kluczowym elementem w procesie podejmowania decyzji dotyczących rozwoju naszego miasta jest zaangażowanie społeczności lokalnej i uwzględnienie w planowanych działaniach Państwa opinii – opinii mieszkańców, najbardziej znających nasze miasto. Pomoże nam ona lepiej zrozumieć rzeczywiste potrzeby i oczekiwania mieszkańców, co w efekcie posłuży do podjęcia bardziej trafnych i skutecznych decyzji.
Ankieta, którą od 6 grudnia do 20 grudnia 2024 r. udostępniamy na portalu https://wloclawek.konsultacjejst.pl/ ma na celu potwierdzenie słuszności podjęcia realizacji działań w danych obszarach, a także zbadanie, czy proponowane inicjatywy i pomysły są akceptowane przez społeczność lokalną.
Ankieta jest również dostępna w wersji papierowej w holu Urzędu Miasta przy ul. Zielonym Rynku 11/13 oraz w kawiarence obywatelskiej przy ul. 3 Maja 18.
Bezpośredni link do ankiety TUTAJ.
Głosowanie nad projektami do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego zakończyło się 27 listopada 2024 roku. Mieszkańcy mogli wybierać spośród 70 propozycji, podzielonych na trzy kategorie – zieloną, instytucjonalną oraz ogólnomiejską. Do realizacji zakwalifikowano łącznie 12 projektów.
Formularz na stronie internetowej bo.wloclawek.eu wypełniło 19 797 osób, a łącznie oddano 29 793 głosów. Za ważne uznano ostatecznie 28 469 głosów oddanych przez 18 882 mieszkańców.
W kategorii zielonej zwyciężył projekt „Mini Tężnia Solankowa w Parku Łokietka” na kwotę 400 000 złotych (projekt zdobył 1296 głosów).
Do realizacji zakwalifikowano również projekty:
Całkowita kwota w kategorii zielonej wynosi: 771 550 złotych.
Pula przeznaczona na realizację projektów w kategorii zielonej wynosiła 765 000 zł. Łączny koszt projektów wybranych w głosowaniu wynosi 771 550 zł. W związku z tym, że projekt „Ratujemy włocławskie kasztanowce” zyskał dużą liczbę głosów, zgodnie z decyzją Prezydenta Włocławka Krzysztofa Kukuckiego, projekt zostanie zrealizowany.
W kategorii instytucjonalnej zwyciężył projekt „Boisko lekkoatletyczne na Dwunastce” na kwotę 1 mln złotych (projekt zdobył 4340 głosów).
Pula przeznaczona na realizację projektów w kategorii instytucjonalnej wynosiła 1 mln złotych. Łączny koszt projektów wybranych w głosowaniu wynosi 1 mln złotych.
W kategorii ogólnomiejskiej zwyciężył projekt „Budowa osiedlowego placu zabaw na osiedlu Rybnica wraz z siłownią zewnętrzną i boiskiem wielofunkcyjnym” na kwotę 1 500 000 złotych (projekt zdobył 1382 głosy).
Do realizacji zakwalifikowano również następujące projekty:
Całkowita kwota w kategorii ogólnomiejskiej wynosi 2 975 900 złotych.
Zgodnie z regulaminem Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego, do realizacji skierowane zostały projekty, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów ważnych, aż do wyczerpania kwoty przeznaczonej na każdą z kategorii. Jeśli kolejny projekt nie mieści się w pozostałej kwocie, do realizacji kieruje się następny w kolejności projekt, którego koszt nie przekracza pozostałej do wykorzystania kwoty – konieczne jest jednak uzyskanie co najmniej 100 głosów ważnych.
Pełna informacja na ten temat: bip.um.wlocl.pl.
W sobotę 7 grudnia 2024r. w godzinach 9.00-13.00 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna organizuje bezpłatne porady i konsultacje dla rodziców, opiekunów i nauczycieli dzieci do 7 roku życia.
W Poradni przy ul. Wojska Polskiego dyżurować będą: psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, specjaliści integracji sensorycznej oraz rehabilitant.
W czasie konsultacji będzie można zasięgnąć porad między innymi w sprawach: rozwoju dziecka, wspierania jego zdolności, ale także zaburzeń mowy (w tym niepłynności mówienia), zaburzeń słuchu czy integracji sensorycznej.
Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy (telefonicznie lub osobiście). Pełna informacja na ten temat: https://ppp.wloclawek.eu/
6 grudnia 2024 r. prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki ogłosi wyniki Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok.
Ogłoszenie wyników i briefing prasowy, na który zapraszamy przedstawicieli redakcji, nastąpi o godz. 10.30 w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Wiejskiej 29.
Przypomnijmy: mieszkańcy mieli do wyboru 70 projektów, podzielonych na 3 kategorie: ogólnomiejską, instytucjonalną i zieloną. Głosowanie odbyło się w formie elektronicznej, na stronie internetowej dedykowanej Włocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Ta edycja okazała się rekordowa, jeśli chodzi o liczbę głosów – oddano ich prawie 30 tysięcy.
5 grudnia 2024 r. o godz. 15.30 w sali nr 4 ratusza przy Zielonym Rynku 11/13 rozpocznie się spotkanie warsztatowe z udziałem prezydenta Włocławka Krzysztofa Kukuckiego w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S10.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Włocławka do udziału w spotkaniu, podczas którego poszukamy takiego przebiegu drogi S10, który będzie akceptowalny.
Informacje na temat wariantów trasy są dostępne pod adresem: https://cz1.s10a1-oaw.pl/spotkania-informacyjne-2/ (opisy wariantów na dole strony). Z publikacji można m.in. dowiedzieć się o planowanych parametrach poszczególnych wariantów, takich jak: długość wariantu, trasa przebiegu przez gminy, planowane węzły na przecięciu z drogami. Są też mapki i krótkie opisy.
W najbliższą niedzielę 8 grudnia 2024 r. w godzinach od 10.00 do 14.00, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy.
Na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez regionalnych twórców ludowych i rękodzielników pojawią się tradycyjne oraz współczesne, ale ręcznie wykonywane ozdoby na choinkę, do dekoracji wnętrz oraz przedmioty mogące być oryginalnym pomysłem na prezenty. Stoiska z przysmakami przygotują koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa ekologiczne oraz producenci tradycyjnych specjałów. Bilet wstępu na imprezę: 5 zł/płatność wyłącznie gotówką. Dzieci do lat 7 – wstęp wolny.
Również 8 grudnia 2024 r. w godz. 10.00-14.00 przy Przystani na ul. Piwnej odbędzie się kolejne wydanie lubianego Bio Jarmarku.
W przyszły weekend, w dniach 14 i 15 grudnia 2024 r. Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki i Centrum Kultury Browar B. zapraszają na ulicę 3 Maja, na Włocławski Jarmark Bożonarodzeniowy i Food Truck Festiwal.
Jarmark będzie otwarty: sobota 14 grudnia 10:00-20:00, niedziela 15 grudnia 10:00-18:00.
Food Truck Festival będzie czynny: sobota 14 grudnia 12:00-21:00, niedziela 15 grudnia 12:00-18:00. Pojawią się najlepsze dania z różnych zakątków świata: burgery, burrito i quesadillas, pierożki dim sum, churrosy, owoce w czekoladzie, frytki belgijskie, kurczaki ala
KFC, pad thai, wrapy, hot dogi.
Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/2106363636486127
Oprócz tradycyjnego jarmarku ze świątecznymi ozdobami, przysmakami i rękodziełem oraz Food Truck Festivalu, będą także zimowe tańce i animacje dla dzieci z Mikołajem oraz jego przyjaciółmi, wspólne kolędowanie i możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z
Mikołajem, koncert kolęd w wykonaniu Zespołu „Cantare”, chóru „Pamuka” i „Łęgowianie”, rozdanie nagród w konkursie „Choinka moich marzeń”.
Serdecznie zapraszamy 14 i 15 grudnia na świąteczną ulicę 3 Maja.
6 grudnia 2024 r. o godz. 17.00 Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki serdecznie zaprasza mieszkańców miasta na bezpłatny seans filmu „Ekspres Polarny” w ramach Osiedlowego Kina Plenerowego.
Seans odbędzie się w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, w oprawie nawiązującej do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Będzie serdecznie, świątecznie i wzruszająco.
Wstęp na seans jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zapraszamy do odbioru bezpłatnych biletów. Są one jeszcze dostępne w następujących miejscach:
Bilety są wydawane w godzinach pracy instytucji: Urząd Miasta (poniedziałek, środa, czwartek w godz. 7.30-15.30, wtorek w godz. 7.30-17.00), Informacja Turystyczna (w godz. 8.00-18.00), Centrum Wsparcia Społecznego (w godz. 7.30-15.30), Dom Pomocy Społecznej ul. Nowomiejska (w godz. 7.30-15.30). Bilety będą do odbioru do czwartku 5 grudnia do godz. 12.00 lub do wyczerpania zapasów, ale oczywiście w przypadku niewyczerpania puli, bilety będzie można również otrzymać przed seansem.
Seans filmu realizowany jest w ramach projektu pn. „Osiedlowe kino plenerowe” finansowanego ze środków Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2024.
W ramach społecznych konsultacji zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2034, we wtorek 3 grudnia 2024 r. odbędą się: spacer studyjny – zbiórka o godz. 16:00 na Placu Wolności oraz otwarte spotkanie konsultacyjne – rozpoczęcie o godz. 18:00 w Kawiarni Obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 18.
Kilka dni później, 9.12.2024 r. o godz. 18.30 zaplanowane jest spotkanie on-line (chęć udziału w spotkaniu on-line należy zgłosić na adres e-mail: rewitalizacja@um.wloclawek.pl, do dnia 9.12.2024 r. do godz. 12.00).
Państwa uwagi, opinie i propozycje dotyczące proponowanych zapisów Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2034 przyjmujemy do 19 grudnia 2024 r., w postaci:
Propozycje muszą być zgłoszone na formularzu konsultacyjnym, można go pobrać elektronicznie: https://rewitalizacja.wloclawek.eu/aktualnosc-6686-rozpoczynamy_konsultacje_spoleczne.html
Pod tym adresem zamieszczona jest pełna dokumentacja związana z prowadzonymi konsultacjami GPR.
Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki i Centrum Kultury Browar B. zapraszają w dniach 14 i 15 grudnia 2024 r. na Włocławski Jarmark Bożonarodzeniowy. Odbędzie się on na ul. 3 Maja, w sercu rewitalizacji.
Jarmark będzie otwarty: sobota 14 grudnia 10:00-20:00, niedziela 15 grudnia 10:00-18:00
Food Truck Festival będzie czynny: sobota 14 grudnia 12:00-21:00, niedziela 15 grudnia 12:00-18:00
Oprócz tradycyjnego jarmarku ze świątecznymi ozdobami, przysmakami i rękodziełem oraz uwielbianego Food Truck Festivalu, będą także zimowe tańce i animacje dla dzieci z Mikołajem oraz jego przyjaciółmi, wspólne kolędowanie i możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z Mikołajem, koncert kolęd w wykonaniu Zespołu „Cantare”, chóru „Pamuka” i „Łęgowianie”, rozdanie nagród w konkursie „Choinka moich marzeń”.
Serdecznie zapraszamy 14 i 15 grudnia na świąteczną ulicę 3 Maja.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że w związku z modernizacją programu „Czyste Powietrze” 28 listopada 2024 r. rozpoczęła się przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków. Planowane jest ponowne uruchomienie naboru wniosków o dofinansowanie wiosną 2025 r.
Jednak ponieważ cały czas będzie możliwe składanie wniosków o płatność, punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze” przy ul. 3 Maja 22 będzie nadal czynny w poniedziałki w godz. 7.30-15.30 oraz we wtorki w godz. 8.30-16.30.
Więcej informacji na stronie NFOŚ i WFOŚ:
W ramach społecznych konsultacji zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2034, we wtorek 3 grudnia 2024 r. odbędą się: spacer studyjny – zbiórka o godz. 16:00 na Placu Wolności oraz otwarte spotkanie konsultacyjne – rozpoczęcie o godz. 18:00 w Kawiarni Obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 18.
Kilka dni później, 9.12.2024 r. o godz. 18.30 zaplanowane jest spotkanie on-line (chęć udziału w spotkaniu on-line należy zgłosić na adres e-mail: rewitalizacja@um.wloclawek.pl, do dnia 9.12.2024 r. do godz. 12.00).
Państwa uwagi, opinie i propozycje dotyczące proponowanych zapisów Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2034 przyjmujemy do 19 grudnia 2024 r., w postaci:
• papierowej: drogą korespondencyjną lub osobiście: Wydział Rewitalizacji Urząd Miasta Włocławek, ul. 3 Maja 22, 87-800 Włocławek, w godzinach pracy Urzędu, • elektronicznej: poprzez wysłanie na adres e-mail rewitalizacja@um.wloclawek.pl, • zbierania uwag ustnych: Wydział Rewitalizacji Urząd Miasta Włocławek, ul. 3 Maja 22, 87 – 800 Włocławek, w godzinach pracy Urzędu.
Propozycje muszą być zgłoszone na formularzu konsultacyjnym, można go pobrać elektronicznie: https://rewitalizacja.wloclawek.eu/aktualnosc-6686-rozpoczynamy_konsultacje_spoleczne.html
Pod tym adresem zamieszczona jest pełna dokumentacja związana z prowadzonymi konsultacjami GPR.
Program Fundacji MultiSport „Senior w dobrej formie” został zainicjowany w odpowiedzi na alarmująco niski poziom aktywności fizycznej wśród seniorów w Polsce. Stworzono go z myślą o osobach dojrzałych. Program jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i dla uczestników całkowicie bezpłatny.
Dzięki udziałowi w programie, seniorzy zyskują dostęp do wiedzy i praktycznych narzędzi, które pomagają im utrzymać dobrą formę oraz cieszyć się pełnią życia na każdym etapie. Główne założenia programu obejmują zwiększenie świadomości na temat zdrowego starzenia się, promowanie regularnej aktywności fizycznej, poprawę zdrowia psychicznego oraz integrację społeczną uczestników. Program kładzie nacisk na profilaktykę zdrowotną, co jest niezwykle ważne w tej grupie wiekowej, szczególnie w kontekście zachowania mobilności i niezależności.
„Senior w dobrej formie” to realizowany on-line program, w którym oferowane są: poranne treningi fizyczne dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych; wykłady prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin, takich jak fizjologia, dietetyka, psychologia czy turystyka.
Projekt potrwa do połowy kwietnia 2025 roku. Zajęcia ruchowe emitowane są 5 x w tygodniu (poniedziałek-piątek godz.8.30), a wykłady 1 x w tygodniu (czwartki godz.10.00) na platformie ABCsenior.com. Wszystkie nagrania są dostępne w bibliotece na ww. platformie, dzięki czemu uczestnicy programu mogą odtwarzać je w dogodnym dla siebie momencie.
Informację na ten temat publikuje Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu: https://cop.wloclawek.pl/2024/11/senior-w-dobrej-formie/
Od piątku 29 listopada rusza Lodowisko Włocławek przy ul. Wysokiej 12 – poinformował Ośrodek Sportu i Rekreacji. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 12 zł.
W sobotę i niedzielę obiekt będzie dostępny w godz.: 13.00-14.10, 15.00- 16.10, 17.00 -18.10 i 19.00-20.10. Natomiast od poniedziałku do piątku z lodowiska można korzystać w godz. 15.00- 16.10, 17.00- 18.10, 19.00-20.10 (w godz. 10-15 przewidziane są wejścia
dla zorganizowanych grup szkolnych).
Od 13 do 27 listopada 2024 r. odbywa się głosowanie na projekty zgłoszone do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2025. Do rozdysponowania mamy 4 765 000 zł.
Mieszkańcy Włocławka mają do wyboru 70 pomysłów, podzielonych na 3 kategorie. W kategorii ogólnomiejskiej zgłoszono 48 projektów, kategoria instytucjonalna to 14 pomysłów, w kategorii zielonej mamy 8 projektów.
W każdej kategorii można wybrać po jednym projekcie. Głosowanie odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej, poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej dedykowanej Włocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski
Etap głosowania potrwa do 27 listopada 2024 r. Zwycięskie projekty poznamy 6 grudnia, o godz. 10:00.
Więcej informacji na temat Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego, wraz z listą projektów poddanych pod głosowanie, znajduje się na stronie internetowej: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski
26 listopada 20924 r. w kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 18 odbędzie się dyżur pracowników Powiatowego Urzędu Pracy. W godzinach od 14.00 do 15.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych podjęciem zatrudnienia, odbyciem szkoleń lub tematyką dofinansowania uruchomienia działalności gospodarczej.
Punkt funkcjonuje na dworcu PKP przy ul. Okrzei 65. Sprzedaż biletów odbywa się od poniedziałku do piątku według harmonogramu: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. od 7.30 do 15.30, we wtorki od 9.00 do 17.00 (przerwa od godziny 11.00 do 11.15).
Telefon kontaktowy: 663-397-744.
W środę 27 listopada 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 16:00 w sali nr 4 Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku odbędą się spotkania indywidualne, a o godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie podsumowujące z przedstawicielami GDDKiA o/Bydgoszcz oraz Biura
Projektowego TPF sp. z o.o. celem omówienia wariantów przebiegu drogi ekspresowej S10.
Spotkanie adresowane do mieszkańców Włocławka oraz gmin Brześć Kujawski i Lubanie. odbędzie się w związku z zadaniem: „Budowa drogi ekspresowej S10 na odc. od A1 do granicy województwa. Budowa drogi S10 A1-OAW część 1 w woj. kujawsko-pomorskim”.
Konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji prowadzone są w okresie od 15 listopada 2024 roku do 19 grudnia 2024 roku i mają na celu zebranie uwag, opinii oraz pomysłów dotyczących proponowanych zapisów tego kluczowego dla Śródmieścia Włocławka dokumentu.
W ramach przebiegu konsultacji, dnia 3 grudnia 2024 r. o godz. 16.00 odbędzie się spacer studyjny (zbiórka uczestników na Placu Wolności). Po spacerze, o godz. 18.00 w Kawiarni Obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 18 rozpocznie się otwarte spotkanie konsultacyjne.
Dnia 9 grudnia 2024 r. o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie konsultacyjne on-line (chęć udziału w spotkaniu on-line należy zgłosić na adres e-mail: rewitalizacja@um.wloclawek.pl, do dnia 9.12.2024 r. do godz. 12.00).
Uwagi, opinie, propozycje zbieramy za pomocą formularza konsultacyjnego w postaci: papierowej: drogą korespondencyjną lub osobiście: Wydział Rewitalizacji Urząd Miasta Włocławek, ul. 3 Maja 22, 87-800 Włocławek, w godzinach pracy Urzędu,
elektronicznej: poprzez wysłanie na adres e-mail rewitalizacja@um.wloclawek.pl,
zbierania uwag ustnych: Wydział Rewitalizacji Urząd Miasta Włocławek, ul. 3 Maja 22, 87 – 800 Włocławek, w godzinach pracy Urzędu.
Nie będą rozpatrywane uwagi, opinie i propozycje:
a) z datą wpływu przed dniem 15 listopada 2024 roku oraz po dniu 19 grudnia 2024 roku,
b) niepodpisane czytelnie imieniem i nazwiskiem osoby składającej formularz bądź osoby ją reprezentującej,
c) przesłane w formie innej niż na formularzu konsultacji (za wyjątkiem uwag ustnych bądź propozycji i opinii zgłoszonych do protokołu podczas wymienionych wyżej form i postaci konsultacji).
Udostępniamy projekt GPR, formularz uwag, a także wykaz przedsięwzięć: https://www.wloclawek.eu/aktualnosc-6685-rozpoczynamy_spoleczne_konsultacje.html Informacja z obowiązującymi załącznikami jest również dostępna na stronie: https://rewitalizacja.wloclawek.eu/aktualnosc-6686-rozpoczynamy_konsultacje_spoleczne.html oraz w naszym Biuletynie Informacji Publicznej: https://bip.um.wlocl.pl/12225/1152/konsultacje-spoleczne-zmiany-gminnego-programu-rewitalizacji-miasta-wloclawek-na-lata-2018-2034.html
W związku z kontynuacją remontu progu podpiętrzającego dolne stanowisko Stopnia Wodnego Włocławek w dniach 18, 21 i 22 listopada 2024 r. w godzinach od 8.00 do 12.00 prowadzone będą wstrzymania przepływu wody przez stopień.
Każdorazowe zatrzymanie przypływu powoduje obniżenie poziomu wody w Wiśle o około 1,5 metra w rejonie Włocławka i o około 1 metr w rejonie Torunia. Pogorszenie warunków do żeglugi poniżej Stopnia Wodnego utrzymuje się do 12 godzin po wstrzymaniu przepływu. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność.
Wstrzymania przepływu nie będą realizowane w przypadku zmniejszenia się dopływu wody do zbiornika poniżej przepływu biologicznego.
Prognozowany dopływ wody do Zbiornika Włocławskiego można śledzić na stronie: hydro.imgw.pl/ Kępa Polska.
Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 54 233 93 95 wew. 25 oraz 601 381 189.
Na ul. Kapitulnej na odcinku 170 metrów (pod tunelem) wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu:
Od strony ul. Okrzei – 1 pas ruchu w kierunku osiedla Południe. Lewy pas będzie zanikał, a ruch odbywać się będzie tylko prawym pasem. Przed skrzyżowaniem z ul. Miłą w kierunku osiedla Południe dostępne będą ponownie dwa pasy.
Od strony osiedla Południe – dostępne będą 2 pasy ruchu w tunelu pod linią kolejową.
Na tym odcinku zamontowane zostaną specjalne separatory (podobne do używanych na autostradach), które zapewnią bezpieczeństwo.
Dziś, 13 listopada rozpoczną się prace, które potrwają jeden dzień. Prosimy o zachowanie ostrożności i dostosowanie się do zmienionego oznakowania.
Zmiany będą obowiązywać od czwartku, 14 listopada br.
Dokładnie o północy, 13 listopada rusza głosowanie na projekty zgłoszone do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2025. Do rozdysponowania mamy w tym roku 4 765 000 zł.
Mieszkańcy Włocławka mają do wyboru 70 pomysłów, podzielonych na 3 kategorie. W kategorii ogólnomiejskiej zgłoszono 48 projektów, kategoria instytucjonalna to 14 pomysłów, w kategorii zielonej mamy 8 projektów.
W każdej kategorii można wybrać po jednym projekcie. Głosowanie odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej, poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej dedykowanej Włocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu – bo.wloclawek.eu.
Etap głosowania potrwa do 27 listopada br. Zwycięskie projekty poznamy 6 grudnia, o godz. 10:00.
Więcej informacji na temat Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego, wraz z listą projektów poddanych pod głosowanie, znajduje się na stronie internetowej bo.wloclawek.eu .
11 listopada 2024 r. o godz. 10.30, w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, spotkajmy się w sercu Włocławka – na Placu Wolności.
Na uroczystość zaprasza prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki:
Narodowe Święto Niepodległości bardziej niż inne dni pokazuje, jak mocno jesteśmy związani z ukochanym Włocławkiem, a nasza droga do odzyskania wolności zawsze będzie obecna w rodzinnych wspomnieniach, historycznych opracowaniach i w naszych sercach. Wspólnie uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości, serdecznie do tego zachęcam.
Dnia 11 listopada wyrazimy naszą pamięć i podkreślimy znaczenie narodowych symboli. Odbędzie się tradycyjny przemarsz ze 100-metrową flagą państwową. Wyruszymy z Placu Wolności, około godziny 11.20 i przejdziemy ulicami: 3 Maja, Cyganka, Pl. Kopernika,
Wyszyńskiego na Plac przed Bazyliką Katedralną.
Harmonogram miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości: https://www.wloclawek.eu/wydarzenie-1086-106_rocznica_odzyskania_przez_polske-szczegoly-10842.html
W piątek 8 listopada 2024 r. o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej 2/4 odbędzie się wernisaż wystawy Włodzimierza Cygana, zatytułowanej: „Tożsamotność”.
Ekspozycja będzie poświęcona prezentacji wybranych cykli prac Włodzimierza Cygana, wybitnego twórcy i szanowanego pedagoga, kontynuatora „polskiej szkoły tkaniny”, którego dorobek jest znany oraz doceniany w Polsce i za granicą.
Dzieła jego autorstwa przyciągają kontrastami światła i cienia, zestawieniami tego co zwarte i ażurowe, a także wychodzeniem w przestrzeń, dodatkowo wzbogaconą o świetlistość włókien optycznych. Tytułowa samotność staje się ceną, jaką artysta płaci w dążeniu do odkrywania własnej tożsamości wyrażanej za pomocą medium tkaniny.
Wystawa będzie czynna do 8 grudnia 2024 r.
Natomiast w niedzielę 10 listopada 2024 r. o godz. 11:00 w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej 2/4 odbędą się rodzinne warsztaty twórcze pt. „Drewnostwory”. Z przygotowanych kawałków drewna, śrub, nakrętek i drutu uczestnicy będą konstruować, montować własne obiekty i formy.
Bilet: 25 zł/rodzina (wpisanie na listę po wcześniejszym zakupie biletu). Informacje: (54) 411 21 20, www.galeriasztuki.wloclawek.pl
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy posiada numer alarmowy przeznaczony do pilnych interwencji dotyczących naruszeń przepisów ochrony środowiska oraz poważnych awarii.
603 399 123 - dla zdarzeń na terenie powiatów: aleksandrowskiego, lipnowskiego, radziejowskiego, rypińskiego, włocławskiego oraz miasta Włocławek.
Wszystkie numery alarmowe są opublikowane na stronie: https://wios.bydgoszcz.pl/skargi-i-interwencje/numery-alarmowe/
Inspekcja Ochrony Środowiska jest organem powołanym do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i oceny stanu środowiska. Organami Inspekcji Ochrony Środowiska są Główny Inspektor Ochrony Środowiska i wojewódzki inspektor
ochrony środowiska jako organ rządowej administracji zespolonej w województwie.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działalnością kieruje Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Czynności kontrolne wykonywane są przez trzy jednostki, których siedziby znajdują się w Bydgoszczy, w Toruniu i we Włocławku.
W internetowym serwisie Inspekcji Ochrony Środowiska, pod adresem powietrze.gios.gov.pl dostępne są dane ze stacji pomiarowych. Można uzyskać m.in. bieżące, szczegółowe informacje ze stacji: Włocławek - ul. Okrzei.
Dane ze stanowisk manualnych (24-godzinne) dostępne są w dziale: "Bank danych pomiarowych". Wyniki pomiarów dostępne w module "Bieżące dane pomiarowe" udostępniane są w czasie lokalnym, natomiast wyniki pomiarów dostępne w module "Bank danych pomiarowych" udostępniane są w czasie CET (czas środkowoeuropejski).
Dane podlegają bieżącej weryfikacji.
Monitoring jakości powietrza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) koordynowany i prowadzony jest zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
ANWIL informuje, że alarm chemiczny III stopnia został odwołany. Zadziałały wszystkie procedury i systemy bezpieczeństwa.
Alarm III stopnia uruchomiono zapobiegawczo, dotyczył terenu ANWIL oraz ulicy Krzywa Góra. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany, nie było zagrożenia dla mieszkańców miasta.
Do działania, zgodnie z obowiązującymi procedurami, w pierwszej kolejności zaangażowana była Zakładowa Straż Pożarna ANWIL S.A., która niezwłocznie podjęła interwencję w miejscu zdarzenia. Zgodnie z procedurą alarmu III stopnia do działania zostały włączone również jednostki Państwowej Straży Pożarnej.
Działania zostały zrealizowane wzorowo. Służby ratunkowe działające na terenie zakładu produkcyjnego są zawsze w pełnej gotowości, na wypadek zaistnienia tego typu sytuacji. Ich przygotowaniu służą liczne działania prewencyjne oraz regularnie odbywające się ćwiczenia, w tym także te realizowane wspólnie z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej.
Na mocy Zarządzenia Prezydenta Włocławka, dzień 24 grudnia 2024 r. (wtorek) będzie dniem wolnym dla pracowników Urzędu Miasta Włocławek. Tego dnia urząd będzie zamknięty.
W zamian za wolną wigilię, będziemy dostępni dla mieszkańców w sobotę 14 grudnia 2024 r. Tego dnia Urząd Miasta Włocławek będzie czynny, jak w każdy wtorek.
Zarządzenie Nr 430/2024 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 4 listopada 2024 r. w sprawie wprowadzenia zmian w rozkładzie czasu pracy dla pracowników Urzędu Miasta Włocławek: https://bip.um.wlocl.pl/12024/zarzadzenie-nr-4302024-prezydenta-miasta-wloclawek-z-dnia-4-listopada-2024-r-w-sprawie-wprowadzenia-zmian-w-rozkladzie-czasu-pracy-dla-pracownikow-urzedu-miasta-wloclawek.html
Pod głosowanie zostanie poddanych 70 propozycji, które zgłosili mieszkańcy Włocławka. Pod adresem: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski publikujemy listę zakwalifikowanych projektów, które zawierają: opis, cenę, lokalizację, uwagi komisji.
Etap głosowania ruszy 13 listopada 2024 r. i potrwa do 27 listopada 2024 r.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej strony fb: https://www.facebook.com/UMWloclawek Wkrótce będziemy prezentować serię postów z każdym pomysłem i numerem projektu, na który będzie można głosować. To Wy możecie zmienić Włocławek!
Od dnia 31.10.2024r. do 8.11.2024r. biletomaty stacjonarne będą nieczynne (inwentaryzacja).
W czwartek, piątek i sobotę, tj. 31 października oraz 1 i 2 listopada wszystkie przejazdy w granicach administracyjnych Włocławka będą bezpłatne. W tych dniach pasażerowie będą podróżować bez biletu również liniami specjalnymi kursującymi w okresie Wszystkich Świętych, oraz autobusami linii P.
W dniach 30-31 października kursują cztery dodatkowe linie specjalne: G – Brzezinowa –Pińczata; H – Promienna – Wysoka – Pińczata; I – Wiejska – Pińczata; J – Rybnicka – Pińczata.
1 listopada uruchomione zostanie dodatkowo 10 bezpłatnych linii łączących poszczególne osiedla z cmentarzami na ul. Chopina i Pińczacie: linia A – Toruńska – Cmentarna; B – Promienna – Wysoka – Cmentarna; C – Promienna – Wieniecka – Cmentarna; D –
Wiejska – Cmentarna; E – Kaliska – Cmentarna; F – Węglowa – Cmentarna; G – Brzezinowa –Pińczata; H – Promienna – Wysoka – Pińczata; I – Wiejska – Pińczata; J – Rybnicka – Pińczata.
Na ulicach Komunalnej i Cmentarnej w dniach od 1 do 3 listopada, wydzielony zostanie pas ruchu dostępny tylko dla pojazdów transportu zbiorowego (bus-pas), co ułatwi przemieszczanie się autobusów i skróci czas jazdy do i z cmentarzy.
Linie oznaczone numerami, 1 listopada kursować będą jak w niedzielę.
Na przystanek zlokalizowany przy ul. Cmentarnej 1 listopada wjeżdżać będą autobusy linii A, B, C, D, E, F.
Przed bramą cmentarną od strony ul. Chopina zatrzymywać się będą autobusy linii G, H, I, J oraz 12 i 15.
Od 30 października do 3 listopada autobusy linii nr 12 i 15 NIE BĘDĄ wjeżdżać w ulicę Cmentarną.
Autobusy w/w linii będą zatrzymywać się przy Al. Chopina :
w kier. Ostrowskiej/Przemysłowej : przystanek Hala Mistrzów 01,
w kier. Wienieckiej/Wiejskiej : przystanek Basen Delfin 02
1 listopada przystanek Stadion OSiR 01 zostanie wyłączony z użytkowania (nieczynny) – dotyczy to wszystkich linii.
Od środy 30 października cmentarze są otwarte dłużej. W dniach 30-31 października oraz 2-3 listopada cmentarze komunalne przy al. Chopina oraz w Pińczacie będą otwarte od godziny 5.00 do godziny 22.00.
W dniu 1 listopada 2024 r. - od godziny 5.00 do północy.
Przypominamy, że w dniach od 1 listopada 2024 roku od godziny 6:00 do 3 listopada 2024 roku do godziny 6:00 w rejonie Cmentarza Komunalnego we Włocławku nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego obejmujące: Aleję Chopina na odcinku od ulicy
Komunalnej do Alei Kazimierza Wielkiego; ulicę Komunalną wraz z łącznikiem do ulicy Cmentarnej; ulicę Cmentarną i ulicę Kazimierza Górskiego.
Zmiany na konkretnych ulicach będą następujące:
-ruch jednokierunkowy na ulicy Komunalnej, łączniku ulicy Komunalnej i Cmentarnej oraz na ulicy Cmentarnej,
-wyjazd z ulicy Cmentarnej tylko w lewo w kierunku centrum miasta,
-zamknięty ruch kołowy na ulicy Górskiego na odcinku od Alei Chopina do rozwidlenia ulicy Górskiego i Sportowej,
-wydzielenie zatok postojowych na ulicy Cmentarnej wzdłuż pętli autobusowej częściowo dla pojazdów zaopatrzenia i częściowo dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi,
Wprowadzone zmiany mają usprawnić organizację ruchu drogowego i zapewnić bezpieczeństwo uczestników. Pamiętajmy, aby stosować się do poleceń wydawanych przez odpowiednie służby i zwracać uwagę na zmianę oznakowania. Przypominamy, że polecenia osoby kierującej ruchem mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną.
Przed nami dni Wszystkich Świętych. Włocławscy policjanci, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem osób poruszających się drogach i w pobliżu cmentarzy, informują o zmianach organizacyjnych w ruchu drogowym w rejonach cmentarzy i apelują o stosowanie się do wydawanych przez służby poleceń.
Od piątku 1 listopada 2024 roku do niedzieli 03 listopada 2024 roku wszyscy użytkownicy dróg winni wykazać się wyjątkową wyrozumiałością i tolerancją oraz zwracać uwagę na oznakowanie w pobliżu cmentarzy, gdzie mogą być wprowadzone czasowe zmiany organizacyjne.
Jeśli chodzi o szczegóły: w dniach od 1 listopada 2024 roku od godziny 6:00 do 3 listopada 2024 roku do godziny 6:00 w rejonie Cmentarza Komunalnego we Włocławku nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego obejmujące: Aleję Chopina na odcinku od ulicy Komunalnej do Alei Kazimierza Wielkiego; ulicę Komunalną wraz z łącznikiem do ulicy Cmentarnej; ulicę Cmentarną i ulicę Kazimierza Górskiego.
Zmiany na konkretnych ulicach będą następujące:
Wprowadzone zmiany mają usprawnić organizację ruchu drogowego i zapewnić bezpieczeństwo uczestników. Pamiętajmy, aby stosować się do poleceń wydawanych przez odpowiednie służby i zwracać uwagę na zmianę oznakowania. Przypominamy, że polecenia osoby kierującej ruchem mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną.
Pełna informacja na ten temat: https://wloclawek.policja.gov.pl/
Do dyspozycji mieszkańców porządkujących groby na cmentarzu są: grabie, wiaderka, konewki, szczotki, szufelki – narzędzia, które znacznie ułatwiają pracę. Zarządzająca komunalnymi nekropoliami Spółka „Baza” zwiększyła ilość sprzętu dostępnego na stanowiskach. Oczywiście, dobrym zwyczajem jest zwrócenie narzędzi na miejsce po zakończeniu pracy. Dzięki temu więcej osób będzie mogło z nich skorzystać.
Od środy 30 października cmentarze będą otwarte dłużej. W dniach 30-31 października oraz 2-3 listopada cmentarze komunalne przy al. Chopina oraz w Pińczacie będą otwarte od godziny 5.00 do godziny 22.00. W dniu 1 listopada 2024 r. - od godziny 5.00 do północy.
W najbliższy czwartek, piątek i sobotę, tj. 31 października oraz 1 i 2 listopada wszystkie przejazdy w granicach administracyjnych Włocławka będą bezpłatne. W tych dniach pasażerowie będą podróżować bez biletu również liniami specjalnymi kursującymi w okresie Wszystkich Świętych, oraz autobusami linii P.
W dniach 30-31 października kursować będą cztery dodatkowe linie specjalne: G – Brzezinowa –Pińczata; H – Promienna – Wysoka – Pińczata; I – Wiejska – Pińczata; J – Rybnicka – Pińczata.
1 listopada uruchomione zostanie dodatkowo 10 bezpłatnych linii łączących poszczególne osiedla z cmentarzami na ul. Chopina i Pińczacie: linia A – Toruńska – Cmentarna; B – Promienna – Wysoka – Cmentarna; C – Promienna – Wieniecka – Cmentarna; D –
Wiejska – Cmentarna; E – Kaliska – Cmentarna; F – Węglowa – Cmentarna; G – Brzezinowa –Pińczata; H – Promienna – Wysoka – Pińczata; I – Wiejska – Pińczata; J – Rybnicka – Pińczata.
Na ulicach Komunalnej i Cmentarnej w dniach od 1 do 3 listopada, wydzielony zostanie pas ruchu dostępny tylko dla pojazdów transportu zbiorowego (bus-pas), co ułatwi przemieszczanie się autobusów i skróci czas jazdy do i z cmentarzy.
Linie oznaczone numerami, 1 listopada kursować będą jak w niedzielę.
Na przystanek zlokalizowany przy ul. Cmentarnej 1 listopada wjeżdżać będą autobusy linii A, B, C, D, E, F.
Przed bramą cmentarną od strony ul. Chopina zatrzymywać się będą autobusy linii G, H, I, J oraz 12 i 15.
Od 30 października do 3 listopada autobusy linii nr 12 i 15 NIE BĘDĄ wjeżdżać w ulicę Cmentarną.
Autobusy w/w linii będą zatrzymywać się przy Al. Chopina :
1 listopada przystanek Stadion OSiR 01 zostanie wyłączony z użytkowania (nieczynny) – dotyczy to wszystkich linii.
Przypominamy, że od dnia 17.10.2024r. w związku z rekonstrukcją nawierzchni jezdni, będzie zamknięta ulica Żwirowa. Przewidywany czas zamknięcia do dnia 26.10.2024r.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne informuje, że od dnia 25.10.2024 r. nastąpi zmiana rozkładu jazdy autobusów linii nr 7 i 9.
Zmianie ulegną godziny odjazdów:
Od dnia 17.10.2024r. w związku z rekonstrukcją nawierzchni jezdni, będzie zamknięta ulica Żwirowa. Przewidywany czas zamknięcia do dnia 26.10.2024r.
We wtorek, 15.10.2024r. Wykonawca – Włocławskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych – zamknie ulicę Rózinowską.
Powodem zamknięcia jest rekonstrukcja nawierzchni jezdni. Prace zakończą się do dnia 26.10.2024r.
Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologami można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.
Niebieska Linia obsługiwana jest codziennie przez prawnika i psychologa, którzy udzielają pomocy w sprawach związanych z przemocą domową lub problemami rodzinnymi. Na ich wsparcie mogą liczyć m.in. osoby potrzebujące porad w sprawach dotyczących wykonywania władzy rodzicielskiej, ustalania osobistych kontaktów z dzieckiem, alimentacji i problemów z uzależnieniami. Konsultanci dyżurują codziennie, także w dni wolne od pracy, w godz. od 17.00 do 21.00.
We Włocławku dyżur odbędzie się 23 października 2024 r. w godz. 9.00-14.00, tel. 54 235 67 10/500 173 322.
Pełna informacja na ten temat: https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/wsparcie-dla-osob-dotknietych-przemoca-domowa-9/
Od dnia 15.10.2024 r. przewidywane jest zamknięcie ulicy Rózinowskiej – poinformował Miejski Zarząd Infrastruktury Drogowej i Transportu. Powodem zamknięcia ulicy Rózinowskiej jest rekonstrukcja nawierzchni jezdni.
Przewidywany czas zamknięcia do dnia 26.10.2024 r.
W dniach 30 i 31 października 2024 r. cmentarz komunalny przy al. Chopina 3/5 we Włocławku oraz cmentarz komunalny w Pińczacie będzie otwarty od godziny 5.00 do godziny 22.00.
W dniu 1 listopada 2024 r. cmentarz komunalny we Włocławku oraz cmentarz komunalny w Pińczacie będzie otwarty od godziny 5.00 do godziny 24.00.
W dniu 2 i 3 listopada 2024 r. cmentarze komunalne we Włocławku i Pińczacie otwarte będą od godziny 5.00 do godziny 22.00.
Zarządzenie Prezydenta Miasta Włocławek w tej sprawie opublikowane jest pod adresem: https://bip.um.wlocl.pl/11523/zarzadzenie-nr-4062024-prezydenta-miasta-wloclawek-z-dnia-10-pazdziernika-2024-r-w-sprawie-godzin-otwarcia-cmentarza-komunalnego-przy-al-chopina-we-wloclawku-oraz-cmentarza-komunalnego-w-pinczacie-w-okresie-od-30-pazdziernika-2024-r-do-03-listopada-2024-r.html
Od października uległy zmianie numery kontaktowe do Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Ogniowej 8/10.
Numery telefonów do sekretariatu Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Włocławku: 54 414 49 90
Z Przewodniczącą Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Włocławku można kontaktować się: 54 414 49 89.
Dotychczasowe numery kontaktowe, oprócz nowych, będą funkcjonowały do końca 2024 roku.
Moduł mTurysta powstał w ramach zadania „Piękne spojrzenie na panoramę Włocławka – infrastruktura na punkcie widokowym na Zawiślu” zgłoszonego w edycji Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok. Zapewniając łatwy dostęp do informacji o lokalnych atrakcjach, historii oraz ciekawych miejscach, mTurysta staje się niezastąpionym przewodnikiem i dla mieszkańców i turystów.
Ze smartfonem w dłoni, korzystając z modułu mTurysta możemy poznać najważniejsze informacje, trasy turystyczne, muzea i galerie, zabytki i obiekty sakralne, pomniki, murale – wszystko, co we Włocławku warto zobaczyć i zwiedzić. Jest też oferta z zakresu kultury, sportu i rekreacji.
Dzięki przyciskom do filtrowania obiektów, użytkownicy mają możliwość skoncentrowania się na interesujących ich miejscach. To funkcja umożliwiająca precyzyjne dostosowanie wyświetlanych informacji do aktualnych potrzeb mieszkańców. Natomiast po kliknięciu w przycisk "nawiguj", można bezpośrednio skorzystać z nawigacji, aby dotrzeć do wybranego miejsca środkiem transportu lub pieszo.
Więcej na ten temat: https://mmieszkaniec.pl/produkt/mturysta/
Miejski Zarząd Infrastruktury Drogowej i Transportu poinformował, że zamknięcie ulicy jest spowodowane rekonstrukcją jezdni i chodnika. Roboty obejmą odcinek o długości ok. 130 metrów.
W zakresie prac jest sfrezowanie istniejącej nawierzchni oraz ułożenie dwóch nowych warstw bitumicznych (wyrównawczej i ścieralnej). W przypadku chodnika położone zostaną nowe płyty betonowe. Zadanie, do 30.11.2024 r. zrealizuje firma Drogtom.
Miejski Zarząd Infrastruktury Drogowej i Transportu poinformował w piątkowym (4.10.2024) wykazie utrudnień w ruchu: ul. Kilińskiego – zamknięcie odcinka ulicy na wysokości sądu od dnia 07.10.2024r. Przewidywany czas zamknięcia do dnia 30.11.2024r.
Na kilku ulicach w Śródmieściu Włocławka trwają prace mające na celu rekonstrukcję nawierzchni, roboty prowadzą też gestorzy sieci.
Ulica Łęgska jest zamknięta od dnia 12.09.2024 r. na odcinku od ul. Ogniowej do ul. Celulozowej w związku z rekonstrukcją nawierzchni. Przewidywany czas zamknięcia do dnia 28.10.2024 r.
Ulica Leszczynowa – zamknięta od dnia 30.09.2024 r. w związku z budową wodociągu, przewidywany czas zamknięcia do dnia 18.10.2024 r.
Ulica Cyganka – zamknięta od dnia 01.10.2024 r. w związku z budową ciepłociągu, przewidywany czas zamknięcia do dnia 15.10.2024 r.
Od 09.10.2024r. nastąpi zamknięcie ulicy Ogniowej na odcinku od ul. Łęgskiej do ul. Bulwary Marszałka Piłsudskiego. Zamknięcie będzie miało związek z wykonaniem rekonstrukcji nawierzchni jezdni, przewidywany czas prac- do dnia 26.10.2024 r.
Przypomnijmy, że trwają też prace drogowe na osiedlu Południe, na ulicy M. Konopnickiej od ul. Zbiegniewskiej do ul. Mystkowskiego – ulica zamknięta od dnia 01.10.2024 r. w związku z rekonstrukcją nawierzchni jezdni, przewidywany czas zamknięcia do dnia 24.10.2024 r.
Przypominamy, że w związku z półmaratonem wystąpią utrudnienia dla kierowców. Pod adresem: https://www.wloclawek.eu/aktualnosc-6418-informator_drogowy_11_polmaraton.html publikujemy informator drogowy z mapką i wykazem utrudnień w ruchu, jakie czekają nas w niedzielę 6 października 2024 r. w trakcie trwania 11. edycji Półmaratonu Włocławek.
W informatorze zawarty jest opis najistotniejszych zmian w organizacji ruchu na ulicach, którymi pobiegną uczestnicy 11. Półmaratonu Włocławek. Mogą również wystąpić opóźnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej.
Od 1 października 2024 r. ZUS zaczął przyjmować wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Wnioski przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (eZUS), aplikację mobilną mZUS, portal Emp@tia i przez bankowość elektroniczną – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Na Aktywnego Rodzica składają się trzy świadczenia: "Aktywni rodzice w pracy", "Aktywnie w żłobku" i "Aktywnie w domu".
Świadczenie aktywni rodzice w pracy to 1500 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, które nie chodzi do przedszkola, żłobka, klubu dziecięcego ani nie zajmuje się nim dzienny opiekun. Jeżeli maluch ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności, to wsparcie wyniesie 1900 zł. Co ważne świadczenie zależy od aktywności zawodowej rodziców.
Aktywnie w żłobku zastąpiło obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Świadczenie kierowane jest do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub 1900 zł, jeżeli dziecko ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie nie pokrywa kosztów wyżywienia. Co ważne, jeśli opłata za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna będzie wyższa niż 2200 zł, to świadczenie aktywnie w żłobku nie będzie przysługiwać. Z dofinansowania można korzystać do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 3 lata, a gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – do końca roku szkolnego, w którym skończy 4 lata.
Trzecie świadczenie, aktywnie w domu będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania pieniędzy na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie przez dwa lata, niezależnie od tego, czy dziecko ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.
Pierwsze wypłaty środków z programu Aktywny Rodzic planowane są na przełomie listopada i grudnia. Szczegóły programu Aktywny Rodzic: https://www.zus.pl/
Od dnia 1 stycznia 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa. Oznacza to zakaz używania „kopciuchów”, czyli pozaklasowych kotłów na paliwa stałe. Zakazane są też pozaklasowe ogrzewacze pomieszczeń, czyli np. kominki, piece kaflowe, piece typu „koza”, itp.
W celu ochrony zdrowia mieszkańców oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął w dniu 24 czerwca 2019 r. uchwałę Nr VIII/136/19 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Powyższa uchwała weszła w życie z dniem 1 września 2019 r. i zawiera ograniczenia w zakresie stosowania określonych paliw stałych, a także wskazuje harmonogram wymiany źródeł ciepła na paliwa stałe, na terenie całego obszaru województwa kujawsko-pomorskiego.
W dniu 30 sierpnia 2021 r. Sejmik Województwa Kujawsko - Pomorskiego przyjął uchwałę Nr XXXV/510/21 zmieniającą uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko – pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Kalendarium wdrażania zasad „uchwały antysmogowej” przedstawia się następująco:
Dodatkowo wprowadzono ograniczenia dla 8 obszarów: Bydgoszczy, Ciechocinka, Grudziądza, Inowrocławia, Nakła nad Notecią, Torunia, Włocławka oraz uzdrowiska Wieniec-Zdrój położonego w gminie Brześć Kujawski. Od 1 stycznia 2030 r. mieszkańcy nie będą już mogli użytkować kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe, jeżeli istnieje możliwość przyłączenia budynku/lokalu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, a sieć ta zlokalizowana jest na terenie bezpośrednio przylegającym do działki, na której znajduje się instalacja.
Na terenie miasta Włocławek w dalszym ciągu funkcjonuje ponad dwa tysiące kotłów na paliwo stałe poniżej 3 klasy, również ponad dwa tysiące ogrzewaczy pomieszczeń (piece typu „koza” i kominki) oraz ponad siedemset piecy kaflowych.
Wobec powyższego, zapraszamy Państwa do Gminnego Punktu Konsultacyjno - Informacyjnego Programu „Czyste Powietrze”, aby zapoznać się z ofertą dofinansowania, które obejmuje także pomoc finansową m.in. na wymianę pieca lub docieplenie czy uszczelnienie budynku.
GMINNY PUNKT KONSULTACYJNO – INFORMACYJNY PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”
Urząd Miasta Włocławek
ul. 3 Maja 22
parter, pokój nr 1
Kontakt: 54 414 41 63; 54 414 41 21
e-mail: czystepowietrze@um.wloclawek.pl
Miejski Zarząd Infrastruktury Drogowej i Transportu poinformował, że od 09 do 10.2024 r. zamknięcie ulicy Ogniowej na odcinku od ul. Łęgskiej do ul. Bulwary Marszałka Piłsudskiego.
Zamknięcie będzie miało związek z wykonaniem rekonstrukcji nawierzchni jezdni, przewidywany czas zamknięcia-do dnia 26.10.2024 r.